Salah înscrie patru goluri pentru Egipt, în timp ce Nigeria înregistrează un rezultat șocant în preliminariile Cupei Mondiale

Salah a fost în formă pentru Egipt
Salah a fost în formă pentru Egipt Reuters
Mohamed Salah a marcat de patru ori și a ajuns la peste 50 de goluri pentru Egipt. Egiptenii și-au început campania de calificare la Cupa Mondială cu o victorie așteptată în fața micuțului Djibouti, în timp ce Nigeria a fost ținută în șah pe teren propriu de Lesotho.

Performanța lui Salah a asigurat o victorie cu 6-0 pentru Egipt în primul meci din Grupa A, atacantul marcând primele patru goluri și mărindu-și numărul total de goluri pentru Egipt la 53 în 93 de apariții. Egiptul vreau un loc la turneul final din 2026, după ce anul trecut a ratat participarea la Cupa Mondială din Qatar.

Nigeria, fără atacantul lui Napoli, Victor Osimhen, care este accidentat, a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, cu micul regat montan Lesotho, care se află cu 113 locuri sub ea în clasamentul FIFA.

Fundașul Motlomelo Mkhwanazi a adus Lesotho în avantaj după 56 de minute ale întâlnirii din Grupa C și și-a păstrat avantajul timp de 11 minute înainte ca fundașul central Semi Ajayi, născut la Londra, să înscrie cu capul golul egalizator din cornerul executat de Kelechi Iheanacho.

În ciuda presiunii asupra porții oaspeților, Nigeria nu a reușit să obțină victoria. Rezultatul va pune o presiune mare pe antrenorul Jose Peserio, la doar două luni de la participarea la finala Cupei Africii pe Națiuni.

Mozambic a obținut prima victorie în deplasare din campania de calificare africană, care a început săptămâna aceasta, învingând Botswana cu 3-2 în Grupa G. Jonathan Muiomo, care joacă în al patrulea eșalon al cluburilor germane de fotbal, a marcat golul victoriei la doar a doua sa apariție.

Algeria este favorită în această grupă, dar victoria cu 3-1 pe teren propriu în fața Somaliei, la Alger, a fost neconvingătoare. Riyad Mahrez și Amine Gouiri fiind printre vedetele schimbate la pauză, în timp ce selecționerul Djamel Belmadi a încercat să împrospăteze o echipă în dificultate.

Gabon a revenit după ce a fost condusă și a reușit să învingă Kenya cu 2-1. Denis Bouanga, cel mai bun marcator din acest an în Major League Soccer și Guelor Kanga au înscris pentru kenyeni.

Burundi s-a impus, de asemenea, în Grupa F, învingând Gambia cu 3-2 în meciul disputat în Tanzania, din cauza lipsei unui stadion adecvat în Burundi.

Sudanul a fost nevoit să găzduiască meciul din Grupa B cu Togo la Benghazi, în Libia, din cauza războiului civil din țara sa. Sudan  a trecut în avantaj printr-un penalty, a văzut cum Togo a obținut un egal după ce Kevin Denkey a egalat.

Primele două runde ale preliminariilor africane se dispută de miercuri până marțea viitoare și se vor relua în iunie anul viitor.