Argentina învinge Brazilia pe Maracana, într-un meci cu incidente grave. Messi a întors echipa la cabine

Nicolás Otamendi și Enzo Fernández sărbătoresc golul Argentinei
Nicolás Otamendi și Enzo Fernández sărbătoresc golul ArgentineiProfimedia
Victorie istorică a Argentinei împotriva Braziliei cu 1-0, chiar pe templul fotbalului, stadionul Maracana, în preliminariile Cupei Mondiale 2026. Partida a fost marcată de probleme uriașe în tribune care au forțat amânarea startului meciului.

Atmosfera era incendiară încă dinainte de fluierul de start.

Totul a explodat în momentul intonării imnului "Selecao", când ambele galerii au cedat și au început să arunce cu scaune.

Messi și colegii săi au mers în dreptul propriilor suporteri și au încercat să calmeze situația, însă lucrurile au degenerat în momentul în care fotbaliștii lui Lionel Scaloni au văzut cum fanii Argentinei sunt loviți de către jandarmi.

Emiliano Martinez a încercat să urce în tribune, în timp ce Leo Messi a le-a cerut tuturor să iasă de pe teren.

Messi a explicat ulterior că și-a scos coechipierii de pe teren în speranța de a calma atmosfera.

"Ne-am dus în vestiar pentru că era o modalitate de a calma puțin totul", a spus Messi. "Ne-am dus să vedem ce fac familiile noastre și oamenii apropiați nouă. Și apoi ne-am întors".

Câștigătorii Cupei Mondiale din 2022 au reapărut pe teren cu puțin timp înainte de ora locală 22:00, iar meciul a început la scurt timp după aceea, cu aproximativ 30 de minute mai târziu decât ora de start programată.

Un gol pentru istorie

S-a jucat și fotbal pe istoricul stadion Maracana din Rio de Janeiro, dar rezultatul nu e cel dorit de brazilieni.

O lovitură de cap în minutul 63 a veteranului Nicolas Otamendi a asigurat victoria Argentinei, campioana mondială revenindu-și după înfrângerea de săptămâna trecută în fața Uruguayului și învingându-și rivalii eterni din America de Sud.

În urma acestei victorii, Argentina își consolidează poziția din fruntea clasamentului din grupa de claificare la Cupa Mondială din 2026, cu 15 puncte din șase meciuri.

Brazilia suferă a treia înfrângere în calificări și este abia pe locul șase, cu șapte puncte din șase meciuri.

"Acest grup continuă să realizeze lucruri istorice", a declarat după meci căpitanul Argentinei, Lionel Messi. "Poate că astăzi nu a fost cel mai important lucru, dar a fost o victorie frumoasă".

Evaluarea jucătorilor
Evaluarea jucătorilorFlashscore

Atmosfera tensionată de dinaintea meciului s-a oglindit și pe teren: atunci când jocul a început în sfârșit, atacantul brazilian al lui Arsenal, Gabriel Jesus, a primit un cartonaș galben după doar cinci minute, după ce s-a ciocnit cu argentinianul Rodrigo De Paul.

Extrema braziliană Raphinha a primit cartonașul galben în minutul 14 pentru că l-a lovit cu brațul în față pe De Paul, iar cinci minute mai târziu ar fi putut lua roșu direct după ce a sărit la Alexis Mac Allister cu crampoanele în față.

Între timp, Brazilia nu a reușit să timită nici măcar un singur șut pe poartă până la o lovitură liberă din minutul 38 executată de Raphinha, care a fost deviată în corner.

Singurul șut pe poartă al uneia dintre cele două echipe în toată prima repriză a venit în minutul 44, când brazilianul Gabriel Martinelli a trimis spre poartă o degajare greșită a portarului argentinian Martinez.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Argentina a preluat conducerea în minutul 63, cu prima sa încercare de gol din meci.

Giovani Lo Celso a executat un corner de pe partea stângă, iar Otamendi, în vârstă de 35 de ani, s-a înălțat deasupra mijlocașului brazilian Andre și a marcat cu capul pentru 1-0.

O seară nefericită pentru Brazilia s-a înrăutățit în minutul 82, când rezerva Joelinton - care se afla pe teren doar de 12 minute - a fost eliminat pentru o ciocnire cu De Paul.

În alte meciuri de marți din preliminariile sud-americane, atacantul lui Liverpool, Darwin Nunez, a marcat de două ori, iar Uruguay a învins cu ușurință Bolivia cu 3-0 și a rămas pe locul doi în clasament, la două puncte în spatele Argentinei.

Columbia și-a continuat lupta pentru calificare cu o victorie cu 1-0 în fața Paraguayului la Asuncion, în timp ce problemele celor din Chile s-au accentuat cu o înfrângere cu 1-0 la Quito împotriva Ecuadorului.

Columbia, care nu a reușit să se califice la Cupa Mondială din 2022, se află pe locul trei în clasament, cu 12 puncte. Chile însă se află pe locul opt, cu doar cinci puncte.

În celălalt meci al zilei, Peru a remizat la Lima, 1-1 cu Venezuela.

Primele șase echipe ale turneului de calificare tur-retur, acasă și în deplasare, vor obține un loc la Cupa Mondială din 2026, care va avea loc în Statele Unite, Canada și Mexic și va avea 48 de echipe, în timp ce echipa de pe locul șapte va merge la baraj.