Cupa României: Steaua și Botoșani obțin victoria în ultimele minute/FC Argeș, eliminată

Bogdan Chipirliu (stânga) a marcat golul care o duce pe CSA Steaua în grupele Cupei RomânieiProfimedia
Miercuri, 30 august, au avut loc 7 partide din cadrul play-off-ului Cupei României.

Rezultatele înregistrate miercuri seara au trimis alte 7 echipe în grupele Cupei României.

Unirea Dej - CSA Steaua 0-1

Duelul dintre formațiile din liga a 2-a desfășurată pe terenul ardelenilor s-a încheiat în cupă cu victoria roș-albaștrilor. Golgheterul celor de la CSA Steaua, Bogdan Remus Chipirliu, a marcat unicul gol al partidei în minutul 85.

FC Bihor - FC Argeș 1-0

Cu siguranță, surpriza serii a fost oferită de FC Bihor. Echipa care vine din liga a 3-a a eliminat-o pe FC Argeș după un gol înscris de Daniel Stan în minutul 52 al întâlnirii. Seria neagră a rezultatelor continuă astfel pentru argeșeni, care au acumulat în liga secundă doar 3 puncte după primele 4 etape. Ultimul rezultat negativ din campionat a dus și la demiterea tehnicianului Alexandru Pelici, piteștenii fiind conduși în partida de cupă de antrenorul interimar Eugen Beza.

CS Mioveni - FC Botoșani 0-2

Deși în liga a 2-a au un parcurs destul de bun, cu 0 înfrângeri după primele 4 etape, CS Mioveni suferă primul eșec din acest sezon în fața celor de la FC Botoșani, în Cupa României.

Este de menționat faptul că până în minutul 83, tabela arată scorul de 0-0, însă pe final elevii lui Constantin Schumacher au cedat și au primit două goluri. Două reușite în patru minute semnate de Jean Armel Drole (min 84) și Marius Cioiu (min 88) îi trimit astfel pe moldoveni direct în grupe.