Performanță slabă a lui Alexi Pitu împotriva unei echipe modeste din liga a patra

Angouleme CFC - Bordeaux 0-1
Angouleme CFC - Bordeaux 0-1Profimedia
Bordeaux a obținut o victorie la limită în confruntarea cu Angouleme Charente FC, o echipă din liga a patra a Franței, reușind o victorie cu scorul de 1-0.

Singurul gol al partidei a fost înscris de Jean Marcelin în minutul 7. Echipa lui Alexi Pitu s-a calificat în 32-imile Cupei Franței și va afla următoarea adversară după tragerea la sorți programată pentru luni.

Alexi Pitu a fost titular pentru Bordeaux

În doar a patra sa apariție ca titular în acest sezon, Alexi Pitu a jucat 73 de minute și a primit o notă de 3 din 10 de la jurnaliștii francezi de la Sud Ouest. Cu toate acestea, fostul jucător al Farului nu a fost subiectul celor mai dure critici în echipa Bordeaux, deoarece alți trei colegi de echipă au primit note de 2.

"Folosit la început la mijloc, a fost dominat în prima repriză, la fel ca mulți alți coechipieri, însă a depus efort, iar pe faza de posesie a arătat disponibilitate. În repriza secundă a fost trecut pe postul de extremă stânga, unde a fost invizibil până la ieșirea de pe teren, în minutul 73", a scris Sud Ouest despre prestația lui Alexi Pitu.