VIDEO. Alexi Pitu, assist la golul victoriei lui Bordeaux

Paris FC - Bordeaux 1-2
Paris FC - Bordeaux 1-2Profimedia
Într-un meci din etapa a 15-a a ligii secunde franceze (Ligue 2), echipa Bordeaux, la care evoluează fotbalistul Alexi Pitu în vârstă de 21 de ani, a obținut o victorie importantă împotriva formației Paris FC, scor 2-1.

În cadrul acestei partide, golurile au fost înscrise de Illan Kebbal în minutul 12 pentru echipa gazdă, iar Gaetan Weissbeck a deschis scorul în minutul 7, în timp ce Yoann Barbet a marcat golul victoriei în minutul 90+3 pentru Bordeaux.

Decisivă pentru victorie a fost reușita lui Barbet, care a venit în urma unui corner perfect executat de Alexi Pitu, oferind un assist de zile mari. Alexi Pitu a reușit al doilea său assist în acest sezon, primul având loc în înfrângerea echipei Bordeaux în fața lui Bastia, cu scorul de 1-3, într-un meci disputat în deplasare. românul a reușit să marcheze în actualul sezon pentru Bordeaux, în victoria echipei sale cu 2-1, în deplasare, cu Valenciennes.

Cu acest rezultat, echipa Bordeaux ocupă locul 13 în Ligue 2, acumulând 18 puncte după 15 meciuri.

Fostul jucător al Farului Constanța a ajuns la Bordeaux în iarna lui 2023, semnând un contract valabil pe o perioadă de patru ani și jumătate.

”FC Girondins de Bordeaux are plăcerea de a anunța sosirea lui Alexi Pitu de la FCV Farul Constanța. Internaționalul român U-21 a semnat un contract pe patru ani și jumătate.

Alexi Pitu este originar din Karlsruhe, Germania, și are dublă cetățenie: germană și română. Jucătorul s-a format în România, la Academia de Fotbal Gheorghe Hagi, fondată de fotbalistul de legendă al anilor 90. Atacantul român a ajuns la Farul Constanța în 2018. A jucat primul său meci la seniori la doar 16 ani și a căpătat rapid experiență.

În sezonul 2022/2023 a jucat deja în 20 de meciuri de campionat pentru Farul, îmbunătățindu-și totodată statisticile. El a marcat de 5 ori și a oferit 5 pase de gol.

La nivel internațional, Alexi Pitu a jucat la toate echipele de tineret, până la cea U-21 a României. Fotbalist versatil, Alexi Pitu poate juca pe aripi, în centru și poate fi folosit și ca mijlocaș ofensiv. Are o tehnică bună, un joc de pase precis și e o adevărată plăcere să-l privești.Clubul este foarte bucuros să primească un jucător atât de promițător și să se poată baza pe el în anii următori. Bine ai venit la Girondins de Bordeaux, Alexi!”, transmiteau francezii la momentul respectiv.