După ce ratează un penalty, Mbappe se revanșează și o trimite pe PSG în finala Cupei Franței

Mbappe se revanșează și înscrie la 3 minute după ce a ratat din penalty
Mbappe se revanșează și înscrie la 3 minute după ce a ratat din penaltyAFP
PSG și Lyon se vor înfrunta în finala Cupei Franței, după ce miecuri seară parizienii au trecut la limită de Rennes pe Parc des Princes, scor 1-0.

PSG - Rennes 1-0

Mbappe continuă să prospere, chiar dacă se află în ultimele sale luni de contract la echipa pariziană. Starul francez putea să o ducă pe PSG în avantaj în minutul 37, după ce gazdele au beneficiat de o lovitură de pedeapsă.

Mbappe nu a reușit însă să îl învingă din 11 metri pe conaționalul Mandanda. Golgheterul s-a revanșat însă la scurt timp, după numai 3 minute înscriind golul victoriei din pasa lui Fabian Ruiz.

Condusă la pauză, Rennes a încercat să prindă gazdele cu garda jos în debutul reprizei secunde. Trupa lui Julien Stéphan a semnat o bună ocazie prin Amine Gouiri, care nu a reușit însă să trimită pe spațiul porții lui Donnarumma.

După ce PSG și-a amintit de amenințarea ofensivă a vizitatorilor, Mbappe și-a reluat rapid duelul cu Mandanda, forțându-l pe goalkeeperul oaspeților să facă alte două parade importante pentru a menține deficitul la unu.

În timp ce Mandanda a făcut tot posibilul pentru a ajuta eforturile lui Rennes, coechipierii săi nu au reușit să scoată egalarea evazivă, asigurând astfel că PSG și-a sigilat locul în confruntarea finală din luna mai cu Lyon.