Kylian Mbappe revine pe teren și o duce pe PSG în semifinalele Cupei Franței

Kylian Mbappe
Kylian Mbappe Profimedia
Paris Saint-Germain, cu starul Kylian Mbappe printre titulari, s-a calificat în semifinalele Cupei Franței la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formația OGC Nice.

În ultimele patru meciuri din campionat, Kylian Mbappe nu a fost folosit titular după ce a anunțat că pleacă de la PSG la finalul sezonului.

De această dată, antrenorul Luis Enrique l-a introdus pe atacant pe teren din primul minut.

Mbappe care a purtat banderola de căpitan, a deschis scorul pe Parc des Princes în minutul 14, ajungând la şapte goluri marcate în actuala ediție a Cupei Franței, în patru meciuri disputate.

El putea reuşi dubla în minutul 25, când a expediat balonul în bară.

Parizienii şi-au majorat avantajul prin Fabian Ruiz (33), înainte ca Nice să reducă din handicap în minutul 37, prin Gaetan Laborde.

Rezultatul final al întâlnirii a fost stabilit în repriza secundă de Lucas Beraldo (60).

PSG, care nu a mai cucerit Cupa Franței din 2021, va înfrunta în penultimul act al competiției formația Rennes, pe 3 aprilie, tot pe Parc des Princes.

În cealaltă semifinală, Olympique Lyon va primi replica formației de ligă secundă Valenciennes FC, pe 2 aprilie, pe stadionul Pierre-Mauroy din Villeneuve-d'Ascq

Finala actualei ediții a Cupei Franței se va disputa pe 25 mai.