Dan Petrescu, după calificarea în finala cupei din Coreea de Sud: "Este prima dată în cariera mea"

Jeonbuk va juca finala Cupei cu Pohang
Jeonbuk va juca finala Cupei cu PohangAFP
Jeonbuk, echipa antrenată de Dan Petrescu, a învins în semifinale formația Incheon, scor 3-1.

Jeonbuk a deschis scorul prin Moon Seon-Min în minutul 23, dar s-a văzut egalată cu șase minute înainte de pauză, prin reușita lui Gerso. Paik Seung-Ho a adus-o din nou pe Jeonbuk în avantaj în minutul 62, pentru ca scorul final să fie stabilit în minutul 90+8, când Park Jae-Yong a înscris din penalty.

Imediat după meci, Dan Petrescu a oferit un interviu în care s-a declarat mulțumit de prestația echipei.

„Sunt bucuros că am ajuns în finală. Sunt recunoscător tuturor suporterilor și jucătorilor. O îngrijorare este că trebuie să jucăm finala în trei zile. Dintr-o dată s-a schimbat din două manșe în una singură.

Este păcat că s-a întâmplat asta. Este prima dată în cariera mea. Jeonbuk a primit două avertismente, iar Incheon a primit unul. Este de înțeles pentru că sunt semifinale.

Este un singur joc și o finală. Mă voi pregăti bine. Cel mai important lucru în acest moment este ca jucătorii care au evoluat să revină bine. Voi găsi un plan bun”, a spus Dan Petrescu, potrivit chosun.com.