Dan Alexa, OUT de la FC Botoșani. Echipa a fost învinsă în Cupa României de CSM Alexandria

Dan Alexa nu va mai continua la FC Botoșani
Dan Alexa nu va mai continua la FC BotoșaniProfimedia
Formația de ligă secundă CSM Alexandria a învins-pe FC Botoşani cu scorul de 2-1 (0-1), joi, pe teren propriu, la Turnu Măgurele, într-un meci din Grupa B a Cupei României la fotbal.

"Lanterna roşie" din Superligă a deschis scorul prin Alin Şeroni (21 - penalty), după un fault comis de Alex Baican la Miroslav Ilicic.

Penultima clasată din eşalonul secund a egalat imediat după pauză, prin Mihai Gîdea (49), din pasa lui Jacobbi Tugman, jucător din Insulele Cayman.

FC Botoşani, care a dominat jocul, unul mediocru, a ratat două ocazii bune de gol, prin croatul Miroslav Ilicic (52), singur cu portarul Dragoş Balauru, şi prin nigerianul Adams Friday (78 - bară).

CSM Alexandria, care a avut şi ea o situație notabilă, prin Ştefan Stavrositu (85), a dat lovitura în minutele adiționale, prin Eduard Sîrbu (90+3), din centrarea lui Gîdea.

Cele două echipe pierduseră primele meciuri din grupă.

În ultima etapă, CSM Alexandria o va înfrunta pe CSA Steaua, iar FC Botoşani va primi replica formației ''U'' Cluj.

Clasament
ClasamentFlashscore

Dan Alexa a demisionat de la FC Botoșani

Potrivit MonitorulBT, Dan Alexa a decis să demisioneze de la FC Botoșani. Antrenorul i-a anunțat pe cei din anturajul echipei că nu va mai continua la formația patronată de Valeriu Iftime.

De altfel, pe 23 octombrie, Alexa mărturisea că se gândește să nu mai continue la echipă.

"Mă gândesc să nu mai continui și parcă dau așa în gol. Am o relație bună cu domnul Iftime, dar sunt niște lucruri care nu-mi plac. O să am o discuție cu dânsul și doar mă știți că nu îmi place să țin de scaun", spunea Alexa la momentul respectiv.