Inter cucerește pentru a noua oară Cupa Italiei după finala cu Fiorentina

Dubla lui Lautaro Martinez aduce un nou trofeu pentru Inter
Dubla lui Lautaro Martinez aduce un nou trofeu pentru InterOpta by Stats Perform/Profimedia
Interul lui Simone Inzaghi pune mână pe primul trofeul major din acest sezon, după ce nerazzurrii s-au impus cu 2-1 în fața Fiorentinei în finala Cupei Italiei. Este al doilea an consecutiv când Inter cucerește Coppa Italia.

Fiorentina - Inter Milano 1-2

A fost ”încălzirea perfectă” pentru Inter, înainte de o altă mare finală programată pe data de 10 iunie, cea din Champions League împotriva lui Pep Guardiola și Manchester City.

Partida de pe Stadio Olimpico nu a început însă deloc bine pentru nerazzurri, întrucât trupa lui Inzaghi s-a văzut condusă încă din minutul 3 după golul marcat de Nico Gonzalez, în urma unei pase bune trimise în careu de Ikone.

Cu siguranță, a fost un început foarte bun pentru Fiorentina, la rândul finalistă inclusiv în Conference League, unde va înfrunta West Ham pe data de 7 iunie, la Praga.

Spectacolul din finala Coppa Italia a fost asigurat în prima repriză, când au fost marcate toate cele 3 goluri ale întâlnirii. În mod paradoxal, pe tabela de marcaj s-au înscris doar jucători argentinieni.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Cu un sfert de oră înainte de finalul primei reprize, Lautaro Martinez a dus-o pe Inter în avantaj la pauză, după ce atacantul a reușit o dublă în 8 minute (29 și 37), în urma assisturilor semnate de Brozovic și Barella.

Golul doi reușit de atacantul argentinian a fost unul cu adevărat spectaculos.

În partea secundă, tabela de scor a rămas neschimbată, deși Fiorentina a căutat golul egalizator. Elevii lui Vincenzo Italiano au ratat prin Castrovili, Arthur Cabral și Luka Jovic. De partea cealaltă, Lukaku, intrat de pe bancă, a semnat și el o ocazie la poarta lui Terracciano.