Drăgușin și Pușcaș își încheie aventura în Cupa Italiei. Grifonii, eliminați pe Olimpico

Drăgușin și Pușcaș, învinși de Lazio pe Olimpico, 1-0 în optimile Coppa Italia
Drăgușin și Pușcaș, învinși de Lazio pe Olimpico, 1-0 în optimile Coppa ItaliaProfimedia
Genoa a ieșit din cursa pentru Cupa Italiei după ce grifonii au pierdut la limită pe Stadio Olimpico în fața lui Lazio, scor 1-0.

Lazio - Genoa 1-0

Unicul gol al întâlnirii din optimile Coppa Italia a fost marcat de mijlocașul francez Matteo Guendouzi, care a reușit să înscrie la 5 minute la fluierul de start, contorizând astfel și primul său gol pentru Lazio.

Trupa lui Alberto Gilardino nu a arătat un joc prea strălucit pe Olimpico, acolo unde marile ocazii de gol au aparținut tot celor de la Lazio

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Cea mai mare ocazie a grifonilor a fost irosită în partea secundă de atacantul Mateo Retegui, principalul competitor al lui Ciro Immobile la naționala Italiei.

Radu Drăgușin a fost titular și a evoluat până în minutul 69, când a fost înlocuit cu De Winter. Tot în acel moment și-a făcut în teren apariția și George Pușcaș, care l-a schimbat pe Retegui, însă fără a aduce un plus în atacul celor de la Genoa.

La finalul partidei, Drăgușin a primit nota 6.2 din partea Flashscore, în vreme ce Pușcaș a fost notat cu 6.0.

Formația lui Gilardino este astfel obligată să se focuseze doar pe campionat, acolo unde următorul adversar Monza îi așteaptă pe teren propriu pe cei de la Genoa în etapa cu numărul 15 din Serie A.