Finalul unei ere pentru Di Maria: "Copa America va fi ultima mea competiție internațională"

Di Maria a lăudat noua generație a Argentinei
Di Maria a lăudat noua generație a ArgentineiLUSA
Extrema de la Benfica a exclus participarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 în cazul în care Argentina se va califica la turneu și a reafirmat că turneul Copa America va fi ultima sa competiție majoră pentru La Albiceleste.

Într-un interviu acordat postului argentinian TyC Sports, fotbalistul argentinian cu 136 de selecții la națională a admis că nu va participa la turneul olimpic și că s-a hotărât deja că turneul Copa America va fi ultima sa competiție majoră pe plan internațional.

”Mă voi retrage după Copa America”

Jurnalistul l-a întrebat pe Di Maria dacă pentru el nu ar reprezenta un vis să participe din nou la Jocurile Olimpice din 2024 alături de Leo Messi și antrenat de Mascherano.

"Nu este posibil, am luat deja decizia de a mă retrage după Copa America. Până acum am căpătat puterea de a decide, iar Copa America va fi ultima, și pentru că am suferit mulți ani la echipa națională, cu multe accidentări și lucruri care nu mi-au ieșit bine.

A fost o perioadă grea pentru mine, dar de la Copa America (n.r. - 2021) pe care am câștigat-o totul a fost diferit, cu bucurie și împliniri. Faptul că m-am putut bucura de a fi în echipa națională 100% a fost ceva ce am meritat, de aceea am continuat și vreau să continui încă puțin, dar finalul este la Copa America", a spus jucătorul de 35 de ani.

”Va fi momentul perfect pentru a spune adio acestui tricou”

Starul argentinian a mai spus că acesta este "momentul perfect" pentru a-și lua rămas bun de la echipa națională, având în vedere generația promițătoare care vine din urmă și care joacă în prezent la turneul preolimpic.

"Cred că va fi momentul perfect pentru a spune adio acestui tricou, cu siguranță va fi dureros, dar sunt mulți copii care vin din urmă. La fel a fost și pentru mine când am venit, au fost mulți jucători mai în vârstă care au continuat mult timp și pentru o vreme asta nu a fost un lucru bun.

Acum este timpul să facem un pas înainte, este bine că suntem campioni mondiali, dar sunt momente în care trebuie să facem un pas înapoi și să facem loc noii generații care vine, ceea ce este foarte bine", a conchis Di Maria.