Tottenham a pierdut în Cupa Ligii din cauza "tricourilor de cacao", cred fanii londonezilor

James Maddison
James MaddisonProfimedia
Fulham a învins-o pe Tottenham Hotspur cu 5-3 la penalty-uri și s-a calificat în turul al treilea al Cupei Ligii. Londonezii au evoluat în noul echipament de culoarea cafelei cappuccino, iar fanii le cer să revină la tricourile clasice.

Culoarea neobișnuită a echipamentului, descrisă oficial ca "taupe haze", nu a ajutat prea mult echipa Tottenham la Craven Cottage, iar unii fani au sugerat că jucătorii s-au chinuit să se găsească unii pe alții din cauza tricourilor care nu ieșeau în evidență.

Pus în situația de a spune după meci dacă echipamentul a jucat un rol în eșecul din Cupă, managerul Ange Postecoglou a răspuns ironic: "Nu știu este răspunsul real la această întrebare profundă.  Nu sunt foarte sigur, dar nu cred ca echipamentul să fi jucat un rol important.

Carabao League Cup - Turul 2- Fulham vs Tottenham Hotspur
Carabao League Cup - Turul 2- Fulham vs Tottenham HotspurProfimedia

"Trebuie să aflăm totul despre jucătorii noștri, despre grup, despre caracterul și personalitatea fiecăruia și, nu știu, poate că trebuie să verificăm și felul în care ne potrivim în privința culorilor", a continuat acid tehnicianul.

Fulham și Tottenham au avut nevoie de lovituri de departajare.

Fulham a preluat conducerea în minutul 19 al derby-ului londonez, printr-un autogol al fundașului lui Tottenham Micky van de Ven, din apropiere.

De patru ori câștigătoare a trofeului Carabao Cup, Tottenham, care nu a reușit niciun șut pe spațiul porții în prima repriză, a egalat după pauză, când Richarlison a fost la locul potrivit pentru a fructifica o centrare a lui Ivan Perisic și a marcat cu capul.

La loviturile de departajare, penalty-ul lui Davinson Sanchez a fost apărat și Fulham a câștigat cu 5-3.