SUA - Mexic, duel tensionat. 4 cartonașe roșii și meci întrerupt pentru scandări discriminatorii

Christian Pulisic a marcat o dublă pentru naționala SUA
Christian Pulisic a marcat o dublă pentru naționala SUAProfimedia
Christian Pulisic a marcat la finalul primei reprize și la începutul celei de-a doua, Ricardo Pepi a adăugat un gol pe final de meci, iar Statele Unite au învins Mexicul cu 3-0, joi seară, și s-au calificat în finala Ligii Națiunilor CONCACAF împotriva Canadei.

Pulisic, care a fost la prima sa titularizare pentru club sau națională din 15 aprilie încoace, a adus SUA în avantaj în minutul 37 și a dublat avantajul în minutul 46. El are 25 de goluri în 59 de apariții internaționale, inclusiv patru goluri împotriva Mexicului. Pepi a marcat în minutul 79, la cinci minute după ce a intrat pe teren.

SUA și Mexic au terminat fiecare cu câte nouă jucători după ce Weston McKennie, Sergiño Dest, César Montes și Gerardo Arteaga au primit cartonașe roșii într-o a doua repriză tensionată, în care jocul a fost întrerupt în minutul 90 de arbitrul salvadorian Iván Barton din cauza scandărilor anti-gay din partea publicului.

Jocul a fost reluat, dar la fel și scandările, iar Barton a pus capăt meciului în al optulea minut din cele 12 minute de prelungiri arătate de la margine.

McKennie și Dest vor fi astfel suspendați pentru finala de duminică.

Cu prima sa victorie la trei goluri în fața Mexicului din ultimii 23 de ani, SUA și-a prelungit seria de invincibilitate împotriva El Tri la șase (trei victorii, trei egaluri), egalând cea mai lungă astfel de serie a lor, din 2011-15.

Cu puțin timp înainte de meci SUA a anunțat că îl va readuce pe Gregg Berhalter ca antrenor permanent.

Folarin Balogun și-a făcut debutul, fiind introdus imediat în primul ”11”, după ce jucătorul de 21 de ani a decis să joace pentru SUA în detrimentul Angliei și Nigeriei.

Canada a învins Panama cu 2-0 în cealaltă semifinală, prin golurile marcate de Jonathan David, în minutul 25, și Alphonso Davies, în minutul 69. Mexic și Panama se vor întâlni în meciul pentru locul trei.