Messi ratează primul trofeu al anului. Inter Miami, învinsă de Monterrey în Cupa Campionilor

Messi, abătut după înfrângere.
Messi, abătut după înfrângere.AFP
Echipa mexicană s-a impus miercuri, pe stadionul BBVA, în manșa secundă a sferturilor de finală ale CONCACAF Champions Cup, devenind astfel ultima echipă calificată în semifinalele competiției.

Lionel Messi a fost titularizat pentru prima dată de la revenirea după accidentare, dar nu a reușit să creeze magie pentru Inter Miami, care a fost eliminată din Cupa Campionilor CONCACAF de mexicanii de la Monterrey, după o înfrângere categorică, scor 3-1.

Messi era absent din 13 martie din cauza unei accidentări la tendon, dar revenise câteva minute pe teren în weekendul trecut, în remiza 2-2 cu Colorado Rapids din Major League Soccer.

Inter Miami a intrat miercuri pe teren având nevoie de două goluri pentru a întoarce rezultatul din tur.

În schimb, a fost eliminată cu 5-2 la general, într-o seară profund dezamăgitoare, în care coproprietarul David Beckham a privit din tribune.

Americanul Brandon Vazquez a adus echipa sa în avantaj după jumătatea de oră de joc, argentinianul German Berterame a majorat avantajul în repriza secundă, iar Jesus Gallardo a completat scorul în minutul 64.

Inter Miami, care a fost nevoită să revină de la 1-2 în prima manșă, nu a reușit să înscrie decât golul de onoare pe final de meci, când Diego Gomez a marcat din pasa lui Leo Messi.

Însă, prin eliminarea de la Monterrey, Inter Miami nu va juca nici în Cupa Mondială a Cluburilor FIFA extinsă din 2025, care va avea loc în Statele Unite.

Messi a jucat toate cele 90 de minute ale meciului, la prima sa titularizare după o lună și, în mod curios, antrenorul Tata Martino nu a făcut nicio schimbare în echipa sa din Miami în toată seara.

Spaniolul Jordi Alba a fost eliminat în minutul 78, după ce a primit două cartonașe galbene consecutive.

Monterrey o va înfrunta pe Columbus Crew, care a eliminat-o pe Tigres la penalty-uri, după un 1-1 marți.

Statisticile meciului sunt disponibile pe Flashscore.