UCL: Sorescu, Racovițan și Hagi, aproape de grupe/Miracolul feroez se oprește în Norvegia

Rangers merge în play-off-ul Champions League, după 1-1 cu Servette
Rangers merge în play-off-ul Champions League, după 1-1 cu ServetteProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele duelurilor decisive din turul trei preliminar UEFA Champions League disputate marți seara.

Aris - Rakow 0-1 (1-3 la general)

Misiunea a fost una îndeplinită și în returul din Cipru pentru polonezii de la Rakow, care s-au impus la limită, scor 0-1 (gol marcat de Fran Tudor în minutul 49) și merg mai departe în play-off-ul Champions League. Fundașul central Racovițan a fost integralist, în vreme ce Deian Sorescu a intrat de pe bancă în minutul 53. În tur, scorul a fost de 2-1 în favoarea lui Rakow.

Racovițan a primit nota 6.3 din partea Flashscore
Racovițan a primit nota 6.3 din partea FlashscoreFlashscore

În faza de play-off, polonezii îi vor întâlni pe danezii de la FC Copenhaga.

Sparta Praga - FC Copenhaga 1-1 (3-4 după lovituri de departajare)

Un meci cu adevărat nebun s-a consumat în capitala Cehiei, acolo unde oaspeții au deschis scorul încă din primul minut al întâlnirii. După 0-0 în tur, duelul decisiv s-a încheiat tot cu un rezultat de egalitate în cele 90 de minute, scor 1-1, gazdele înscriind în minutul 80, ducând partida în prelungiri.

Show-ul a continuat în cele două reprize suplimentare de 15 minute: s-au marcat nu mai puțin de patru goluri, mai multe decât în timpul suplimentar din întreaga dublă. Pentru ca meniul să fie unul complet, spectatorii aflați pe epet Arena din Praga au trăit cu mari emoții inclusiv la loviturile de departajare, acolo unde danezii au transformat toate cele patru penalty-uri, în vreme ce jucătorii Spartei au ratat de două ori.

Lista marcatorilor
Lista marcatorilorFlashscore

Cu siguranță, duelul din play-off dintre Rakow și Copenhaga va fi unul plin de adrenalină.

Molde - Klaksvik 1-0 (2-0 după prelungiri)

Miracolul feroez s-a oprit în cele din urmă în turul trei preliminar, pe terenul norvegienilor de la Molde. Klaksvik va rămâne cu siguranță în istorie pentru performanțele sale, după ce a reușit să treacă în Europa de Ferencvaros și Hacken, iar în meciul tur cu Molde se prefața o nouă surpriză, feroezii reușind să se impună cu 2-1. Norvegienii au egalat însă situația în cele 90 de minute, scor 1-0, partida intrând în prelungiri, acolo unde Molde a reușit să mai marcheze un gol în minutul 112.

În play-off, Molde se va duela cu Galatasaray.

Galatasaray - O. Ljubljana 1-0 (4-0 la general)

Misiunea nu a fost una grea pentru turcii de la Galata, care s-au impus în Slovenia cu 3-0 în partida tur. Meciul de acasă a fost unul lipsit de emoții, în ciuda faptului că trupa antrenată de Okan Buruk a evoluat în 10 oameni din minutul 65, când Torreira a fost eliminat. Liniștea gazdelor a fost asigurată încă din minutul 24, grație reușitei semnate de Mauro Icardi. La fel ca în meciul tur, internaționalul român Olimpiu Moruțan nu s-a aflat pe lista de joc a celor de la Galatasaray.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Servette - Rangers 1-1 (2-3 la general)

După ce s-au impus cu 2-1 în Scoția, Rangers a avut ceva emoții când s-a văzut condusă în minutul 22, scor care ar fi dus partida în prelungiri. La scurt timp după pauză însă, căpitanul James Tavernier a restabilit egalitatea în minutul 51, stabilind și scorul final al întâlnirii. Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată în acest meci.

În play-off, Rangers se va duela pentru un loc în grupele Champions League cu olandezii de la PSV.