UCL: Remiză între PSG și Newcastle / Barca merge mai departe / City reușește remontada

PSG a egalat în prelungiri prin Mbappe, din penalty
PSG a egalat în prelungiri prin Mbappe, din penaltyAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate marți seară în penultima etapă din grupele UEFA Champions League

Barcelona, Dortmund, Lazio și Atletico sunt echipele care și-au asigurat calificarea în optimile de finală.

PSG - Newcastle 1-1

La jumătatea primei reprize, PSG avea să primească o lovitură dură pe Parc des Princes. Isak a profitat de o respingere greșită a lui Donnarumma și a trimis balonul în plasă, reușind primul său gol pentru Newcastle în Champions League.

Golul egalizator a venit în ultimul minut al prelungirilor și a fost înscris de Mbappe, după o analiză din camera VAR. Rezultatul o ține în viață pe PSG, care este pe locul 2 în ”grupa morții”, din care Dortmund și-a asigurat calificarea în optimi.

În ultima rundă, PSG va juca pe terenul lui Dortmund, rezultatul fiind unul crucial în ceea ce privește viitorul parizienilor în Europa.

AC Milan - Dortmund 1-3

Istvan Kovacs este arbitru de centru la această partidă. Românul nu a avut deloc un meci ușor pe San Siro, acolo unde în primele 10 minute a dictat două penalty-uri pentru ambele formații.

Giroud a avut șansa de a deschide scorul din penalty încă din minutul 6, în urma unui henț comis în careu de Hummels. Atacantul francez a ratat însă din 11 metri, portarul Kobel refuzând golul italienilor.

Roata s-a întors pentru rossoneri, întrucât la distanță de câteva minute Kovacs a acordat un penalty pentru nemți. Marco Reus a transformat fără emoții și a deschis scorul pentru Dortmund.

În finalul primei părți, nigerianul Samu Chukwueze a adus egalarea pentru AC Milan, după o fază superbă pe cont propriu în flancul drept.

În repriza secundă, tânărul Bynoe-Gittens (19 ani) a adus-o din nou în avantaj pe Dortmund.

Cu 20 de minute înainte de final, AC Milan a primit o nouă lovitură, după ce Karim Adeyemi l-a învins pe Maignan cu un șut din afara careului.

Germanii conduși de Terzic merg mai departe în faza optimilor, în vreme ce AC Milan riscă eliminarea din cea mai prestigioasă competiție.

Barcelona - FC Porto 2-1

Catalanii au tremurat serios la mijlocul primei părți, când Taremi a deschis scorul pentru Porto. Reușita a fost însă anulată de VAR pentru o poziție de offside.

Câteva minute mai târziu, portughezii nu au mai iertat și au înscris prin Pepe, la capătul unei faze frumoase construită de elevii lui Sergio Conceicao.

În scurt timp a venit și replica Barcelonei. Joao Cancelo a adus egalarea cu o execuție frumoasă din unghi.

La scurt timp după startul părții secunde, o combinație 100% portugheză, însă pentru Barcelona, între Joao Cancelo și Joao Felix, a dus la avantajul catalanilor.

Feyenoord - Atletico Madrid 1-3

După un sfert de oră de joc, elevii lui Simeone au trecut în avantaj grație unui autogol de cascadorii râsului înscris de Geertruida.

Fundașul Hermoso a majorat avantajul pentru Atletico în partea secundă.

Mijlocașul Wieffer a redus din diferență pentru olandezi în minutul 77.

Bucuria gazdelor nu a durat însă prea mult, pentru că spaniolii aveau din nou să se distanțeze pe tabelă, grație unui alt autogol înscris de această dată de Gimenez.

Atletico și Lazio merg împreună în faza optimilor de finală.

Manchester City - RB Leipzig 3-2

Openda a profitat de o lipsă de concentrare a lui Akanji și a deschis scorul pentru Leipzig în minutul 13.

Același Openda a reușit dubla pe Etihad în minutul 33. Atacantul belgian a ajuns la borna de 4 goluri în acest sezon european.

În actul secund, Pep Guardiola a dat totul pe atac, iar Haaland a redus din diferență din assistul semnat de Foden.

Cel din urmă a adus apoi egalarea după o pasă venită de la Gvardiol, fostul stoper al celor de la Leipzig.

Revenirea completă a avut loc cu 5 minute înainte de finalul timpului regulamentar, când Alvarez a făcut 3-2 din 7 metri, după ce balonul a ajuns cu șansă la atacantul argentinian.

City și Leipzig merg împreună în optimile competiției.

Young Boys - Steaua Roșie Belgrad 2-0

Elvețienii au intrat în avantaj din minutul 8, în urma unui autogol înscris de Kosta Nedeljkovic.

Blum și-a dus echipa în avantaj în minutul 29.

Young Boys își câștigă cel mai probabil dreptul de a participa în Europa League, în vreme ce Steaua Roșie Belgrad este aproape de eliminarea din Europa, având în vedere că în ultima etapă sârbii vor primi vizita lui City.