UCL: Puștii lui Xavi lovesc din nou / Lazio pierde pe terenul liderului Feyenoord

Fermin Lopez a marcat spectaculos pentru Barcelona
Fermin Lopez a marcat spectaculos pentru BarcelonaAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor care au început de la ora 19:45 în grupele UEFA Champions League.

Barcelona - Șahtior 2-1

Situația este una perfect așezată pentru Barcelona în Grupa H, acolo unde trupa lui Xavi este lider detașat, cu maximum de puncte după primele trei etape.

Fără Lewandowski, în continuare accidentat, tânăra echipă blaugrana a făcut o primă repriză perfectă pe ”noua casă” Estadio Olimpico.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Ferran Torres a jucat perfect în rolul vârfului polonez, după ce a deschis scorul în minutul 28, la o fază la care VAR-ul a trebuit să intervină pentru a stabili o posibilă poziție de offside în care s-a aflat Fermin Lopez.

După 8 minute, Lopez, pasator decisiv la primul gol, a înscris spectaculos, Torres întorcând serviciul pentru colegul său.

Repriza a doua a fost câștigată de Șahtior, care au reușit să reducă din diferență prin Sudakov, în urma unui contraatac bine orchestrat de ucraineni.

Feyenoord - Lazio 3-1

Încă o dovadă că duelurile de pe arena De Kuip din Rotterdam sunt unele extrem de dificile. Olandezii de la Feyenoord nu au vrut să stea prea mult la discuții cu italienii de la Lazio. După ce Gimenez a avut un gol anulat de VAR la mijlocul primei părți, gazdele au continuat să forțeze și să găsească destul de repede succesul.

Statistici

Același Gimenez a deschis scorul câteva minute mai târziu, în urma unei faze frumoase construită de elevii lui Slot.

În prelungirile primei reprize, gazdele s-au încăpățânat să intre la pauză cu avantaj de două goluri. Misiune îndeplinită, căci șutul din marginea careului expediat de Zerrouki l-a învins pe Provedel.

Partea secundă ne-a oferit alte 2 goluri, de data aceasta înscrise de ambele echipe. Gimenez a profitat din nou de lacunele din apărarea italienilor și a făcut dubla.

Cu 7 minute înainte de finalul timpului regulemantar, Lazio a obținut o lovitură de la 11 metri, în urma căreia a marcat golul de onoare. Pedro și-a asumat această răspundere și a stabilit un record pe plan personal: cel mai vârstnic marcator din istoria lui Lazio (36 de ani și 89 de zile).