”Tricoul nu permite un astfel de comportament!” Vinicius, criticat de o legendă a Realului

În timpul partidei dintre Real Madrid și RB Leipzig, Vinicius Junior a avut un conflict cu Willi OrbanProfimedia
Real Madrid a obținut miercuri seară (6 martie) calificarea în sferturile de finală UEFA Champions League, scor 1-1 cu RB Leipzig, la capătul unei partide în care galacticii au avut mari emoții.

Real Madrid nu a arătat cu siguranță un joc strălucit, elevii lui Carlo Ancelotti arătând carențe în special la mijlocul terenului, ceea ce a permis celor de la Leipzig să își creeze mai multe ocazii de a înscrie.

Un moment controversat s-a produs în minutul 54 al întâlnirii, când Vinicius Junior a avut un moment lipsit de sportivitate în urma unui duel cu Willi Orban, lovindu-l pe fundașul maghiar în zona gâtului.

Cei doi au fost protagoniști și în ceea ce privește rezultatul de pe tabelă, Vini și Orban marcând la scurt timp după acest conflict, la distanță de numai trei minute între cele două goluri.

”Tricoul lui Real Madrid nu permite un astfel de comportament”

La finalul partidei, în presa spaniolă au apărut multiple reacții cu privire la gestul nesportiv arătat de Vini. Printre cei mai vehemenți contestatari ai extremei braziliene s-a numărat și Predrag Mijatović, fostă legendă a lui Real Madrid în perioada 1996–1999. Cu 36 de goluri marcate în 118 apariții pentru galactici, vârful muntenegrean a fost considerat unul dintre cei mai prolifici atacanți la nivel mondial în perioada în care a evoluat pentru Real.

”Tricoul lui Real Madrid nu permite un astfel de comportament, poate la alte echipe se poate. Îl sfătuiesc să găsească o cale pentru a se calma sau nu va deveni un jucător important.

Este un jucător care face diferența, merită respect pentru acest lucru. Este un fotbalist foarte bun, dar toată lumea îi spune că trebuie să își schimbe comportamentul.

El țipă la coechipierii săi și la adversari. Ei trebuie să îl calmeze ca și cum ar fi vorba de un copil. Acest lucru trebuie să se schimbe, trebuie făcută o schimbare radicală.

Tot ce este bun din punct de vedere fotbalistic va fi ruinat de alte aspecte”, a declarat Pedja Mijatovic, conform Mundo Deportivo.