Tot ce trebuie să știi despre semifinalele UEFA Champions League

Kylian Mbappe și PSG vor înfrunta Dortmund în semifinalele Ligii Campionilor
Kylian Mbappe și PSG vor înfrunta Dortmund în semifinalele Ligii CampionilorReuters
Am ajuns la ultimele patru echipe din UEFA Champions League și mai jos aveți tot ce trebuie să știți despre următoarea rundă de meciuri.

Se poate spune că sferturile de finală UEFA Champions League au fost interesante pentru fanii fotbalului. Cu peste 30 de goluri și o mulțime de răsturnări de situație în cele opt întâlniri, nu a lipsit nici dramatismul în partide.

Paris St-Germain, Borussia Dortmund, Bayern Munchen și Real Madrid vor concura în faza semifinalelor.

PSG a revenit după ce a pierdut meciul de pe teren propriu, învingând marți cu 4-1 o Barcelona în 10 oameni și obținând o victorie cu 6-4 la general în sferturile de finală. Parizienii se vor confrunta în continuare cu Dortmund, care a revenit și ea după ce a pierdut prima manșă din sferturile de finală și a învins-o marți pe Atletico Madrid cu 4-2, avansând cu 5-4 la general.

De partea cealaltă a tabloului, ambele meciuri s-au terminat la egalitate în meciul tur. În retur, Bayern Munchen a învins-o pe Arsenal cu 1-0 (3-2) și a stabilit o întâlnire de mare impact în semifinale cu Real Madrid, care a avut nevoie de penalty-uri pentru a câștiga sfertul de finală epic cu deținătoarea trofeului, Manchester City, după o remiză în ambele două manșe.

Prima semifinală

Prima manșă: Bayern Munchen vs Real Madrid - marți, 30 aprilie, ora 22:00

Manșa secundă: Real Madrid vs Bayern Munchen - miercuri, 8 mai, ora 22:00

A doua semifinală

Prima manșă: Dortmund vs PSG - miercuri, 1 mai, ora 22:00

Manșa secundă: Dortmund - Dvs: PSG vs Dortmund - marți, 7 mai, ora 22:00.

Finala ediție 2023-2024 a Ligii Campionilor la fotbal urmează să se dispute în data de 1 iunie, pe stadionul Wembley din Londra.