Thomas Tuchel și-a rupt un deget de la picior înaintea calificării lui Bayern în sferturile Champions League

Tuchel a lovit o cutie în timpul discuției cu echipa sa
Tuchel a lovit o cutie în timpul discuției cu echipa sa Reuters
Discursul de încurajare de dinaintea meciului Bayern Munchen - Lazio l-a costat pe antrenorul Thomas Tuchel un deget de la picior.

Tuchel, care va pleca de la Bayern la sfârșitul sezonului după puțin peste un an la conducere, a declarat că a lovit cu piciorul o cutie din vestiar în timpul discursului său către jucători, în condițiile în care campioana Germaniei avea nevoie disperată de o victorie pentru a întoarce rezultatul.

Bavarezii câștigaseră doar unul din ultimele cinci meciuri disputate în toate competițiile înainte de meciul de marți.

"Discursul motivațional de dinaintea meciului m-a costat degetul de la piciorul drept", a spus Tuchel. "Am fost tratat pe loc, dar nu am avut curajul să îmi dau jos pantoful, pentru că nu credeam că îl voi putea pune la loc".

Tuchel și-a petrecut meciul pe bancă, stând jos, în timp ce echipa sa s-a impus cu 3-1 la general, grație celor două goluri marcate de Harry Kane, cel mai bun marcator al lui Bayern, și de veteranul Thomas Mueller.

"Ei (jucătorii) trebuie să se fi întrebat de ce am stat așezat pe scaun pe toată durata celor 90 de minute", a spus el.

Bayern, care a câștigat precedentele 11 titluri de campioană consecutive, se află la 10 puncte în spatele liderului Bayer Leverkusen în Bundesliga și a ieșit și din Cupa Germaniei.