Rezultatele din primul tur preliminar al UCL. Maccabi Haifa, cu un pas mai departe

În faza următoare a competiției, Maccabi o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Farul și SheriffProfimedia
Maccabi Haifa a făcut un pas mare spre turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a surclasat formația malteză Hamrun Spartans cu scorul de 4-0, marți seara, în deplasare, în prima manșă a turului întâi preliminar.

În faza următoare a competiției, Maccabi o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Farul Constanța și Sheriff Tiraspol.

În alt meci din primul tur preliminar, Zrinjski Mostar (Bosnia) a câștigat în deplasare cu Urartu (Armenia), scor 1-0.

Dacă Farul va fi eliminată de Sheriff din Liga Campionilor, campioana României va juca în turul secund preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu și Zrinjski.

Rakow Czestochowa a trecut de Floria Tallinn cu 1-0, la campioana Poloniei internaționalul român Deian Sorescu intrând la pauză. Fundașul român Bogdan Racovițan a fost rezervă la Rakow.

Zalgiris Vilnius a remizat acasă cu Struga, campioana Macedoniei de Nord, 0-0. La lituanieni, românul Liviu Antal a intrat în min. 78.

Argentinianul Nicolas Gorobsov (care a trecut pe la Poli TimiÛoara, ASA Târgu Mureș, Concordia Chiajna și FC Voluntari), fundașul croat Stipe Vucur (ex-FCSB) au fost integraliști la gazde, iar atacantul Donatas Kazlauskas (ex-Academica Clinceni) a fost schimbat la pauză.

Arbitrul Andrei Chivulete a condus meciul dintre Olimpija Ljubljana și Valmiera (2-1).