Rezultate UCL: Rakow, învinsă de autogolul lui Racovițan/PSV egalează pe final/Victorie Antwerp

Bogdan Racovițan în timpul partidie cu FC Copenhaga
Bogdan Racovițan în timpul partidie cu FC CopenhagaProfimedia
Marți seară s-au disputat primele trei partide din play-off-ul Ligii Campionilor, înregistrându-se o victorie pentru gazde, una pentru oaspeți și un rezultat de egalitate.

Rakow - FC Copenhaga 0-1

Campioana Danemarcei, FC Copenhaga, a reușit o victorie importantă în Polonia, luând o opțiune serioasă pentru calificare.

Danezii au beneficiat de un autogol al lui Bogdan Racovițan (min 9), care a deviat în proprie poartă o centrare a lui Elyounoussi, însă și portarul Kovacevic a avut partea sa de vină, mingea intrând în plasă pe colțul pe care teoretic era foarte bine poziționat.

Gazdele, care din minutul 23 l-au introdus și pe Deian Sorescu pe teren în locul accidentatului Silva, au avut un gol anulat cu câteva minute înainte de pauză, Papnikolau fiind surprins în poziție de offside.

Antwerp - AEK Atena 1-0

AEK Atena a fost echipa care statistic a dominat duelul din Belgia cu Antwerp, însă victoria a intrat în contul gazdelor.

Golul lui Janssen din minutul 16 a fost unicul al partidei și chiar dacă belgienii au jucat aproape o repriză întreagă în inferioritate numerică după eliminarea lui Bataille (51), oaspeții nu au reușit să fructifice niciunul din multiplele atacuri pe care le-au lansat spre poarta adversă.

Glasgow Rangers - PSV Eindhoven 2-2

Fără Ianis Hagi în lot, lăsat pe dinafară după ce internaționalul român s-a plâns de timpul limitat de joc care i se oferă, Glasgow a condus-o de două ori pe PSV, însă de fiecare dată s-a văzut egalată.

Sima (min 45) a deschis scorul chiar înainte de pauză, dând un impuls moralului echipei gazdă, dar Sangare a restabilit egalitatea în minutul 61.

Situația s-a repetat pe final, când Matondo a făcut 2-1 pentru scoțieni (min 76), doar pentru ca patru minute mai târziu De Jong să stabilească scorul final.