Supraviețuitorul Hummels o duce pe Dortmund în finala UCL de pe Wembley, după o pauză de 11 ani

Borussia Dortmund, prima echipă calificată în finala Champions League de pe WembleyAFP
Borussia Dortmund este prima echipă care merge în marea finală UEFA Champions League de pe Wembley. Echipa lui Edin Terzic a reușit să o învingă din nou pe PSG, cu același scor precum în meciul tur, submarinul galben așteptând rezultatul din cealaltă semifinală dintre Real Madrid și Bayern Munchen.

PSG - Borussia Dortmund 0-1 (rezultat tur: 0-1)

Ambele formații și-au făcut simțită prezența în ultima treime în primele minute ale jocului. Fullkrug a reluat cu o lovitură de cap spre poarta lui Donnarumma în urma unei faze fixe, însă portarul italian a reținut fără emoții.

La poarta lui Kobel, primele semnale au fost date de Goncalo Ramos și Kylian Mbappe, însă nici goalkeeperul elvețian nu a avut probleme în a reține balonul.

Replica nemților a venit prin Adeyemi, al cărui voleu încercat din marginea careului a fost blocat de un apărător de la PSG.

În urma unui contraatac al parizienilor, Ramos a încheiat faza cu un șut care a trimis balonul destul de aprope de stâlpul din stânga al porții lui Kobel.

Ryerson a trimis mingea în plasă laterală exterioară după o pasă venită de la Fullkrug.

După o jumătate de oră de joc, o fază frumoasă creată de PSG l-a găsit la finalizare pe Dembele, al cărui șut a lăsat însă de dorit.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Cu 10 minute înainte de pauză, Karim Adeyemi a semnat cea mai mare ocazie de gol pentru Dortmund, în urma unui contraatac fulger al oaspeților. Extrema a fost refuzată însă de intervenția lui Donnarumma.

Hummels, ”supraviețuitor” alături de Marco Reus de la ultima finală UCL jucată de Dortmund în 2013 - încheiată cu victoria cu 2-1 a bavarezilor - a avut o intervenție salvatoare în interiorul careului în momentul în care Mbappe a primit mingea într-o poziție favorabilă.

Note
NoteFlashscore

Rezumat video complet:

Chiar înainte de pauză, o fază de atac inițiată de Ousmane Dembele a fost aproape de a modifica tabela. Mingea a ajuns la Mbappe, care a pasat la marginea careului pentru Fabian Ruiz. Șutul mijlocașului a fost deviat de Schlotterbeck în corner.

Obligată să atace pentru a reduce deficitul de un gol, PSG a început energic a doua repriză. În urma unui corner, Zaire-Emery a ratat o ocazie imensă de a înscrie, mijlocașul nimerind bara porții lui Kobel.

Replica lui Dortmund avea să vină la scurt timp și să modifice și tabela de marcaj. Mats Hummels a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Brandt.

Goncalo Ramos a fost aproape de 1-1 după o incursiune a lui Vitinha în ultima treime. Parizienii au dat startul forcingului ofensiv, Nuno Mendes nimerind și el bara după un șut trimis de la distanță.

Același Hummels a introdus balonul în poartă cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, însă arbitrul asistent de la marginea terenului a indicat o poziție evidentă de offside în care se afla stoperul german.

Prezența francezilor în careul advers a continuat timp de minute bune, Vitinha, Sergio Asenjo și Mbappe încercând și ei poarta lui Kobel.

După o fază fixă executată de Kang-In Lee, Marquinhos a trimis cu o lovitură de cap foarte aproape de țintă.

Hakimi și Mbappe au pus și eu pericol, cel din urmă nimerind bara transversală după o ușoară deviere a lui Kobel.

Asediul a continuat, Vitinha nimerind pentru a patra oară bara care i-a salvat din nou pe oaspeți.

Elevii lui Edin Terzic au rezistat până la ultima secundă de joc fără să primească gol și în meciul decisiv. Dortmund așteaptă rezultatul dintre Real Madrid și Bayern Munchen de miercuri (8 mai), în cea de-a doua semifinală UEFA Champions League.

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

În cealaltă semifinală, Real Madrid primește vizita lui Bayern Munchen, după ce partida din tur s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Finala Champions League va avea loc pe 1 iunie, de la ora 22:00, pe stadionul Wembley.