Pep Guardiola salută jocul senzațional al lui De Bruyne la Copenhaga

Pep Guardiola și De Bruyne
Pep Guardiola și De BruyneProfimedia
Antrenorul celor de la Manchester City este uimit de forma "extraordinară" a lui Kevin De Bruyne, după ce belgianul a fost implicat în toate cele trei goluri marți, când Cetățenii au învins FC Copenhaga cu 3-1 și s-au apropiat de sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

De Bruyne a stat pe tușă timp de cinci luni din cauza unei rupturi la tendonul de la picior, suferită în seara de deschidere a sezonului din Premier League, în august.

Dar de la revenirea sa luna trecută, mijlocașul a marcat două goluri și a oferit șapte pase de gol în șapte apariții.

Harta termică a lui De Bruyne
Harta termică a lui De BruyneOpta by Stats Perform / AFP

"Extraordinar", a spus Guardiola despre statisticile lui De Bruyne. "Cei mai mari jucători adoră să apară pe cele mai mari scene.

"Este ora adevărului când ești în optimi de finală în Liga Campionilor și începem bine".

Campioana Angliei a câștigat acum 11 meciuri consecutive în toate competițiile, rămânând pe drumul cel bun pentru a repeta tripla din sezonul trecut: Liga Campionilor, Premier League și Cupa Angliei.

Copenhaga nu a mai jucat un meci oficial de două luni de când și-a asigurat locul în optimi prin eliminarea lui Manchester United și Galatasaray în faza grupelor.

"Au avut o fază a grupelor foarte bună, așa că a trebuit să îi respectăm", a declarat De Bruyne. "Am început foarte bine, dar cred că am făcut o greșeală și ei au profitat de ea.

"Am făcut un meci foarte bun. În a doua repriză ne-am creat multe ocazii, puteam să marcăm mai multe și din fericire, la final am marcat al treilea gol, așa că este un mic avantaj acum."

Man City a fost dominantă în victoria din ultimele 16 etape ale Ligii Campionilor în fața celor de la CopenhagaAFP

Grealish accidentat

Jack Grealish a primit în mod surprinzător titular doar a doua oară în acest an, dar internaționalul englez a rezistat doar 20 de minute înainte de a ieși de pe teren cu o accidentare la inghinali.

Mijlocașul englez al lui Manchester City #10 Jack Grealish se află pe teren
Mijlocașul englez al lui Manchester City #10 Jack Grealish se află pe terenAFP

City s-a bucurat de o posesie de aproape 80 la sută și abia a lăsat Copenhaga să intre în jumătatea sa în primele 35 de minute, dar a fost nevoită să plătească pentru un moment de neglijență.

Degajarea slabă a lui Ederson a ajuns direct în calea lui Mohamed Elyounoussi, iar șutul său blocat i-a revenit lui Mattson, care și-a marcat debutul la danezi cu o lovitură uimitoare din afara careului.

City și-a recăpătat calmul și a preluat conducerea înainte de pauză.

Eroul Mattson a degajat nefericit iar mingea a ricoșat din De Bruyne și a ajuns perfect în fața lui Silva, care a trecut de Grabara.

Portarul de la Copenhaga și-a menținut echipa în meci în debutul reprizei a doua, cu intervenții spectaculoase la De Bruyne și Doku.

Statisticile cheie ale meciului
Statisticile cheie ale meciuluiOpta by Stats Perform

City a ținut să își construiască un avantaj confortabil pentru returul din Anglia, pentru că vin meciurile cruciale din Premier League împotriva lui Manchester United și Liverpool luna viitoare.

Și în cele din urmă au reușit al treilea gol care ar trebui să fie decisiv pentru calificare.

Foden a marcat al 15-lea său gol al sezonului, iar City și-a extins la 21 de meciuri seria de invincibilitate în competițiile europene.