O Newcastle "obosită" trebuie "să lupte" împotriva Milanului, spune Howe

Eddie Howe
Eddie HoweProfimedia
Eddie Howe a îndemnat o Newcastle epuizată să iasă și să lupte după înfrângerea cu 4-1 la Tottenham, în timp ce Coțofenele se pregătesc pentru confruntarea de miercuri cu AC Milan în Liga Campionilor.

Echipa lui Howe trebuie să învingă Milan pe St James' Park în ultimul meci din Grupa F și să spere că Paris Saint-Germain va pierde puncte împotriva Borussiei Dortmund dacă vrea să ajungă în optimi.

După ce a așteptat 20 de ani pentru a reveni în Liga Campionilor, Newcastle este disperată să își prelungească aventura în competiția de elită a Europei.

Dar, afectată de accidentări, înfrângerea la scor de duminică de pe terenul lui Tottenham (1-4) în Premier League arată existența unei crize în cel mai prost moment posibil.

"Ne vom uita la meci și vom încerca să îl analizăm cum trebuie pentru a ne da seama pe cine putem conta miercuri. Nu avem prea multe opțiuni", a declarat Howe.

"Este dificil pentru că jucăm miercuri. Am sperat că vom putea face față, dar am avut accidentări mai grave decât orice altă echipă.

"Ultimele meciuri au fost dificile, dar cred că băieții dau totul".

După o înfrângere cu 3-0 la Everton joi, Newcastle a fost depășită și în nordul Londrei, unde Destiny Udogie și Richarlison au dus-o pe Tottenham la un avntaj de două goluri înainte de pauză.

Richarlison a înscris din nou după pauză și Son Heung-min a transformat un penalty târziu, Joelinton marcând golul de onoare în minutele de prelungire.

Aflată pe locul șapte în Premier League, la șapte puncte de primele patru, o revenire în Liga Campionilor în sezonul viitor nu poate fi garantată pentru Newcastle.

De aceea, această campanie din Liga Campionilor este și mai importantă pentru clubul susținut de Arabia Saudită, ai cărui proprietari nu au cumpărat Coțofenele pentru a le vedea cum se luptă pentru un loc în competițiile de nivelul doi și trei ale Europei.

Dacă PSG va câștiga împotriva lui Dortmund, Newcastle va fi eliminată indiferent de rezultatul împotriva lui Milan.

Dar Howe speră că revenirea în formă a atacantului englez Callum Wilson și a mijlocașului Sean Longstaff, care au intrat de pe bancă împotriva lui Tottenham, va aduce un plus pentru echipă.

"Vedem o lumină la capătul tunelului. Callum și Longstaff sunt doi jucători importanți pentru noi", a spus el.

Indiferent de problemele medicale ale lui Newcastle, care au contribuit la patru înfrângeri în ultimele șapte meciuri, Howe vrea ca echipa sa să arate o altă față în meciul cu AC Milan.

"Trebuie să fim pozitivi, să trecem peste ce s-a întâmplat și să luptăm", a spus el.

"Este un moment dificil pentru noi. Probabil că ne așteptam să vină puțin mai devreme decât a venit.

"Ultimele două au fost jocuri dificile. Nu suntem noi în cea mai bună formă. Din punct de vedere fizic, am părut obosiți și nu am putut face prea multe în privința asta.

"Dar trebuie să continuăm. Avem nevoie de mai mulți jucători pe care să îi putem recupera, toată lumea este atât de importantă."