O diferență de un sfert de secol: Pepe și Yamal doboară recorduri în noaptea istorică de UCL

La aproape 41 de ani, Pepe încă evoluează la cel mai înalt nivel
La aproape 41 de ani, Pepe încă evoluează la cel mai înalt nivelProfimedia
Miercuri seară, FC Porto a reușit o victorie in extremis cu 1-0 în fața lui Arsenal, iar Barcelona a scos un rezultat de egalitate, 1-1 în deplasarea de la Napoli. Pentru portughezi, fundașul central Pepe, în vârstă de aproape 41 de ani, a jucat toate cele 90 de minute. Atacantul Barçei, Lamine Yamal, a jucat 80 de minute - are doar 16 ani.

Pepe a jucat zece sezoane la Real Madrid, din 2007, și a câștigat de trei ori Liga Campionilor. După două sezoane petrecute la Besiktas, a decis să se întoarcă la FC Porto, unde a mai fost sub contract timp de trei sezoane. Peste patru zile (26 februarie) va împlini 41 de ani, iar miercuri a devenit cel mai vârstnic jucător din teren care a fost vreodată titular în faza eliminatorie a Ligii Campionilor.

Yamal a devenit cel mai tânăr jucător al Barcelonei într-o fază eliminatorie a celui mai important turneu european, în meciul de la Napoli. Adolescentul a debutat la prima echipă a Barcelonei în urmă cu 10 luni și de atunci a jucat inclusiv în patru meciuri internaționale (în care a și marcat două goluri) pentru naționala Spaniei. El era deja cel mai tânăr jucător al Barcelonei din 1922 și cel mai tânăr jucător de bază al clubului în LaLiga. De asemenea, a devenit cel mai ”proaspăt” internațional și cel mai mic marcator pentru Spania.

Yamal în acțiune pentru Barça
Yamal în acțiune pentru BarçaProfimedia

Când Pepe a jucat primul său meci în faza eliminatorie a CL, pe 15 martie 2005, aveau să treacă încă doi ani până când Yamal a venit pe lume în Esplugues de Llobregat, Barcelona.