Meci de finală între Dortmund și PSG / Milan întoarce la Newcastle / Antwerp învinge Barca

Rezultatele serii în UCL
Rezultatele serii în UCLProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate miercuri seară în ultima etapă din grupele UEFA Champions League.

Echipele calificate în optimi

Tragerea la sorți a optimilor Champions League va avea loc luni, 18 decembrie, de la ora 13:00.

Atletico Madrid - Lazio 2-0

Duelul a stabilit câștigătoarea Grupei E, aceea fiind Atletico, spaniolii mergând împreună cu Lazio în faza optimilor.

Pare să fie seara golurilor fulger. Griezmann deschide scorul încă din minutul 6.

Până la pauză, VAR-ul s-a opus unui gol înscris de Mario Hermoso. În actul secund însă, elevii lui Simeone au făcut 2-0 prin Lino (min 51).

Clasament final Grupa E
Clasament final Grupa EFlashscore

Celtic - Feyenoord 2-1

Scoțienii au intrat în avantaj după o jumătate de oră de joc, Luis Palma deschizând scorul din penalty pentru Celtic.

Olandezii au reușit egalarea pe finalul partidei, prin Minteh.

Suedezul Lagerbielke nu a fost însă de acord cu egalul, astfel încât în prelungiri a punctat pentru Celtic și a stabilit scorul final, scoțienii ieșind din Europa cu fruntea sus, în vreme ce Feyenoord continuă în Europa League.

Grupa F

Dortmund - PSG 1-1

Fără îndoială, cea mai spectaculoasă partidă din acest sezon din UEFA Champions League. Deși tabela a arătat 0-0 după 45 de minute, ocaziile ratate de cele două formații de la un minut la altul au făcut pur și simplu deliciul publicului de pe Signal Iduna Park.

După un start furtunos în partea secundă, unde ocaziile nu au obosit să apară, Adeyemi a reușit în cele din urmă să spargă gheața și să îl învingă pe Donnarumma în minutul 51.

Gustul golului a venit mult mai ușor după festivalul de ratări din prima parte. După numai 5 minute în care s-au bucurat de avantaj, Dortmund s-a văzut egalată: Zaire-Emery a fost autorul reușitei lui PSG.

Cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, Mbappe i-a ridicat în picioare pe fanii parizieni după ce a introdus balonul în plasă, însă VAR-ul s-a opus pentru o poziție de offside.

Clasament final Grupa F
Clasament final Grupa FFlashscore

Newcastle - AC Milan 1-2

Brazilianul Joelinton a deschis scorul în minutul 33, după o pasă venită de la Miley.

În repriza a doua, Pulisic a adus egalarea pentru italieni după un assist semnat de Giroud (min 59).

Okafor și Chukwueze s-au dovedit a fi două piese vitale pentru italieni. Introduși în teren de numai un minut, cei doi au colaborat pentru golul de 2-1 înscris de extrema nigeriană. Englezii sunt astfel OUT din Europa.

Grupa H

Antwerp - Barcelona 3-2

Start furtunos de partidă pentru belgieni, în ultima lor apariție europeană din acest sezon. Arthur Vermeeren a deschis scorul pentru trupa lui van Bommel încă din minutul 2.

Cu 10 minute înainte de pauză, Ferran Torres a adus egalarea pentru catalani.

În actul secund, Vincent Janssen i-a dus din nou în avantaj pe belgieni, după o altă eroare comisă în apărare de jucătorii lui Xavi.

Finalul a fost realmente dramatic pentru fanii Blaugrana. Tânărul Guiu a adus egalarea, înscriind astfel și primul său gol în UEFA Champions League.

Din nefericire pentru Barca, după mai puțin de 60 de secunde, Ilenikhena a punctat pentru belgieni și a stabilit scorul final.

Clasament final Grupa H
Clasament final Grupa HFlashscore

FC Porto - Șahtior Donețk 5-3

Rapid s-a deschis scorul și în Portugalia, pe Estádio do Dragão, acolo unde Galeno a dus-o pe Porto în avantaj în minutul 10.

După o jumătate de oră de joc, golgheterul Danylo Sikan a restabilit egalitatea pentru ucraineni.

Cu 2 minute înainte de pauză, Galeno a făcut dubla și și-a dus din nou echipa în avantaj.

Galeno s-a dovedit providențial pentru Porto și în repriza a doua, când a pasat decisiv la golul de 3-1 înscris de Mehdi Taremi.

Oaspeții au primit o mână de ajutor de la Eustaquio, care a deviat în proprie poartă.

Trei minute mai târziu, veteranul Pepe a punctat pentru a doua oară în Europa în acest sezon pentru Porto.

Cu toate astea, portughezii au refuzat pur și simplu să se oprească. Francisco Conceicao și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor la prima atingere de balon.

Nici această nu a fost ultima reușită. Eguinaldo a închis tabela pentru oaspeți.