Puștii lui Guardiola se distrează în Serbia / Leipzig arată că își merită locul în optimi

City s-a impus cu 3-2 pe terenul Stelei Roșii Belgrad
City s-a impus cu 3-2 pe terenul Stelei Roșii BelgradAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate miercuri seară în Grupa G din UEFA Champions League.

Cele două partide care au definitivat Grupa G au început de la ora 19:45. Manchester City, din postură de lider absolut, și RB Leipzig, s-au calificat în optimile UCL, în vreme ce elvețienii de la Young Boys Berna își continuă drumul în Europa League.

Steaua Roșie Belgrad - Manchester City 2-3

Sârbii părăsesc Europa după ce au înregistrat cea de-a 5-a înfrângere din acest sezon. La Belgrad, Pep Guardiola a dat șansa mai multor tineri, precum Oscar Bobb și Micah Hamilton.

Aceste nume sunt de reținut, în contextul în care ambii au înscris la debutul lor în UCL pentru City, Hamilton deschizând scorul încă din minutul 19.

După o oră de joc, Bobb a făcut o fază splendidă pe cont propriu în careul adversarilor și a punctat pentru 2-0.

Sud-coreeanul Hwang a redus apoi din diferență pentru Steaua Roșie.

Cu 5 minute înainte de finalul timpului regulamentar, când socotelile păreau încheiate, City a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, transformată de Kalvin Phillips.

Nu a fost nici acesta ultimul gol al partidei, întrucât sârbii s-au încăpățânat să închidă ei tabela, prin Katai.

RB Leipzig - Young Boys Berna 2-1

După o primă parte în care n am avut parte de goluri, VAR-ul anulând reușita lui Sesko din minutul 6, a doua repriză a fost una mult mai animată.

Toate cele trei goluri s-au marcat în decurs de 5 minute, la începutul actului secund.

Sesko s-a răzbunat după golul nevalidat și a punctat în minutul 51. Nemții nu s-au bucurat însă decât 2 minute de avantaj, pentru că un contraatac devastator a dus la egalarea semnată de Colley (min 53).

Nu a fost însă cu prea mult noroc nici pentru elvețieni, întrucât după alte 3 minute Forsberg i-a adus din nou în avantaj pe germani.