Manuel Neuer, 58 de meciuri fără gol primit în UEFA Champions League

Bayern Munchen - Arsenal 1-0
Bayern Munchen - Arsenal 1-0Profimedia
Bayern Munchen a obținut o victorie crucială împotriva echipei Arsenal în manșa secundă a sferturilor de finală din UEFA Champions League, reușind să se califice în etapa semifinalelor cu un scor general de 3-2.

În ciuda unui tur complicat la Londra, unde au făcut un egal (2-2), echipa bavareză a demonstrat forță și determinare în meciul retur.

În minutul 63, Joshua Kimmich a dezlănțuit bucuria suporterilor de pe Allianz Arena marcând golul decisiv cu o lovitură puternică de cap. Performanța impresionantă a portarului Manuel Neuer a fost vitală pentru Bayern, păstrând poarta echipei intactă și asigurându-și un loc în istoria prestigioasă a Champions League.

Recordul stabilit de Manuel Neuer

Neuer a stabilit un nou record în lumea fotbalului. Cu 58 de meciuri fără gol primit în cea mai prestigioasă competiție intercluburi, el ocupă acum primul loc în acest clasament, într-o performanță dificil de egalat. Având în vedere că legendele precum Iker Casillas (57 de meciuri), Gianluigi Buffon (52), Edwin van der Sar (51), Petr Cech (49) s-au retras, recordul lui Neuer va fi greu de doborât.

În cele 513 meciuri pe care le-a disputat pentru Bayern, Neuer a dovedit constantă și siguranță, păstrând plasa porții intactă de nu mai puțin de 242 de cazuri. Cu toate acestea, a și avut momente dificile, încasând un total de 414 goluri în timpul mandatului său la clubul bavarez.

În următoarea etapă a competiției, Bayern se va confrunta cu Real Madrid pentru un loc în marea finală.