Harry Kane a scris istorie la Londra, cu Bayern. Atacantul englez, nou record pe Emirates

Harry Kane pe Emirates
Harry Kane pe EmiratesAFP
Atacantul bavarezilor a revenit în nordul Londrei, acolo unde şi-a întâlnit fosta mare rivală, Arsenal. Revenirea a fost de bun augur: bavarezii au făcut 2-2 în deplasare și au prima șansă în returul de pe Allianz Arena.

Plecat de la Tottenham vara trecută, Harry Kane continuă să înscrie în poarta „tunarilor”, de data asta din postura de atacant al campionaei Germaniei.

Atacantul a marcat în prima repriză, atunci când Bayern a preluat conducerea graţie reuşitei sale în minutul 32, dintr-un penalty.

Arsenal deschisese scorul în minutul 12, prin Bukayo Saka, dar Serge Gnabry a restabilit egalitatea în minutul 18.

În urma golului marcat în minutul 18, Harry Kane a punctat noi recorduri în ceea ce priveşte confruntările cu Arsenal.

El a marcat al 15-lea gol în 20 de meciuri împotriva celor de la Arsenal.

De asemenea, a marcat al şaselea gol pe Emirates, devenind şi jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pe acest stadion din postura de oaspete (6 goluri).

În total, el a marcat în acest sezon 39 de goluri pentru Bayern Munchen şi a oferit 12 pase de gol în 38 de meciuri în tricoul bavarezilor.

În Champions League, el a marcat 7 goluri şi a oferit 3 pase decisive în 9 partide.