Haaland doboară un alt record. Guardiola îl laudă pe "jucătorul fantastic"

Manchester City - Leipziz 3-2
Manchester City - Leipziz 3-2Profimedia
Manchester City a reușit să învingă RB Leipzig, scor 3-2, într-un meci spectaculos din Liga Campionilor. Haaland a reușit un alt record, iar Pep Guardiola a răspuns mai multor întrebări legate de jucător.

La 23 de ani, Haaland a devenit cel mai rapid marcator a 40 de goluri în Liga Campionilor cu reușita din minutul 54, care a declanșat revenirea lui City în victoria cu 3-2 împotriva lui RB Leipzig, asigurându-și astfel locul în fruntea Grupei G cu un tur de jocuri rămase.

Cu trei zile înainte, Haaland devenise cel mai rapid marcator a 50 de goluri în Premier League, într-un meci contra Liverpool, scor 1-1.

"Din nou? Trebuie să vă spun din nou?"

"Din nou? Trebuie să vă spun din nou?" a râs Guardiola, când i s-a cerut un comentariu. "Sunt foarte impresionat, o spun și am spus-o de milioane de ori. Au câștigat astăzi. Un alt record. Îl felicit. Este un jucător fantastic (n.r Haaland). Vă spun de multe ori, suntem foarte, foarte mulțumiți.

Îl iubim, nu doar pentru golurile pe care le înscrie, ci pentru multe alte lucruri."

Haaland a avut nevoie de doar 35 de meciuri pentru a ajunge la 40 de goluri, spulberând recordul lui Ruud van Nistelrooy de 45 de partide.

Dar, mai important pentru Guardiola, a dat startul revenirii lui City după ce primă repriză lamentabil de slabă, când au primit două goluri pentru prima dată într-un meci din Liga Campionilor din 2018.

Guardiola a spus că speră ca jucătorii săi să învețe din acest roller-coaster.

"În februarie (n.r optimile de finală) vom fi acolo în fruntea grupei, nu știu cu cine ne vom confrunta, dar returul se va juca acasă, iar noi am arătat din nou că suntem capabili să revenim".

City a luat un drum diferit spre Etihad Stadium marți, la cererea lui Guardiola. Managerul a vrut ca echipa sa să vadă statuia trinității lui Colin Bell, Francis Lee și Mike Summerbee, care a fost dezvelită mai devreme în cursul zilei.

"Am transmis clubului să ne lase acolo și să putem merge pe jos", a spus Guardiola. "Deci, un alt gest pentru cei trei (n.r jucători) importanți... foarte foarte frumos".