Di Canio, despre ratarea lui Lukaku din finalul partidei cu City. ”Până si Inzaghi ar fi marcat”

Di Canio, fotografie de colecție după golul marcat împotriva lui AS Roma în 2005Profimedia
Inter a pierdut finala Ligii Campionilor în fața lui Manchester City, într-o partidă jucată la Instanbul.

Italienii au pierdut cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Rodri în minutul 68.

Jucătorii lui Inzaghi puteau trimite meciul în prelungiri, dacă ar fi reușit să înscrie măcar una dintre ocaziile avute pe finalul partidei.

Fotbalistul împrumutat de la Chelsea, Romelu Lukaku, putea deveni erou pe Giusseppe Meazza, dacă lovitura sa de cap nu ar fi fost respinsă norocos de Ederson chiar în ultimul minut al partidei.

Ocazia belgianului l-a intrigat la culme pe fostul coleg al lui Simone Inzaghi de la Lazio, Paolo Di Canio, care nu a ratat prilejul de a-l înțepa pe actualul antrenor al lui Inter.

"Belgianul a eșuat din nou într-un moment cheie. Nu-mi pot explica cum de nu a reușit să marcheze, fiind la doi pași de portar. Dacă ești acolo și dai cu capul, dar nu reușești să o direcționezi bine, înseamnă că nu te duci acolo cu convingerea necesară.

Paradoxal, chiar și Simone Inzaghi ar fi marcat la acea ocazie. El era mereu flămând și marca într-un mod murdar. Întotdeauna o arunca înăuntru când avea o ocazie atât de bună.

Nu ca Lukaku. Această foame, la belgian, nu o văd, mai ales în aceste meciuri foarte importante care, repet, sunt din Rai sau din Iad. Ai nevoie de răutate în momentele care pot decide sezonul”, a declarat Di Canio pentru SkySport.

Fotbalistul a fost coleg la Lazio cu Simone Inzaghi în 2004, la revenirea acestuia la gruparea biancocellestă, cei doi având chiar și o altercație. Lazio a avut parte de un penalty în minutul 27 al partidei cu Sampdoria, prima pentru Di Canio în tricoul lazialilor după patru ani.

Atacantul s-a repezit asupra balonului pentru a executa lovitura de pedeapsă, dar și Inzaghi făcuse la fel, astfel că între cei doi a avut loc o bătălie în toată regula, cu Di Canio făcând un gest de amenințare asupra noului său coleg și apucându-l amenințător de partea din față a tricoului.

”Cu Inzaghi a fost primul meu meci după 16 ani departe de Lazio, de Lazio al meu. La scorul de 0-0 am avut un penalty și e nevoie să ai un creier de mărimea unei alune să te gândești că nu l-aș fi executat.

Inzaghi este egoist. Preferă să piardă cu 4-3 și să marcheze un hat-trick decât să câștige cu 3-0 fără să marcheze. Adică exact opusul meu. Inzaghi a ratat un penalty cu un an înainte pentru că a încercat să spargă mingea și credea că are dreptul să se joace cu mine tocmai când e vorba despre Lazio.  Știți ce mi-a spus în vestiar? Nimic. Nu a avut curaj", a fost declarația lui Di Canio pentru Fourfourtwo câțiva ani mai târziu.