De la Stoke la o seară fierbinte de miercuri la Madrid: Cine este Joselu, noul erou al lui Real

Atacantul spaniol al lui Real Madrid, Joselu, sărbătorește victoria echipei sale AFP
Real Madrid a revenit în ultimele minute ale meciului retur din semifinale cu Bayern Munchen și a ajunge miercuri în finala Ligii Campionilor.

Introdus în minutul 81, când Madridul era condusă cu 1-0 și se îndrepta spre o înfrângere în semifinală, Joselu a întors complet soarta meciului în doar 10 minute, marcând două goluri rapide pentru a permite echipei sale să revină și să câștige cu 2-1, avansând cu 4-3 la general.

AFP Sport vă prezintă trei lucruri despre Joselu, eroul improbabil al madrilenilor:

Retrogradări consecutive

Înainte de a se reîntoarce la Real Madrid sub formă de împrumut în iulie 2023, Joselu a fost mai degrabă un fotbalist călător, jucând pentru Real Madrid B, Newcastle, Hanovra și Stoke City, pentru a numi doar câteva dintre echipele sale anterioare.

Cele mai recente două echipe ale sale, Alaves și Espanyol - de la care este împrumutat la Madrid - au retrogradat din La Liga în ultimele două sezoane dinaintea actualei campanii.

Un debutant târziu

Joselu a reprezentat echipele de tineret ale Spaniei de la U19 la U21, dar nu a făcut pasul pentru a deveni internațional titular decât la o vârstă mult mai înaintată.

Atacantul de la Real Madrid a obținut prima sa selecție în martie 2023, atunci în vârstă de 32 de ani, 11 luni și 26 de zile.

El are acum 10 selecții internaționale și a marcat cinci goluri pentru La Roja, inclusiv o dublă la debutul său în victoria cu 3-0 împotriva Norvegiei.

Harta termică a lui Joselu împotriva lui Bayern Munchen
Harta termică a lui Joselu împotriva lui Bayern MunchenAFP / Opta by StatsPerform

Rădăcini germane

Deși Joselu reprezintă naționala Spaniei, atacantul s-a născut de fapt în Germania de Vest în 1990.

El s-a născut în orașul Stuttgart, un mare oraș german din sudul țării și un rival local tradițional al lui Bayern.