Câți bani a încasat Real Madrid de la UEFA după ce a cucerit anul trecut Champions League

Real Madrid, sărbătorind cea de-a 14-a Ligă a Campionilor
Real Madrid, sărbătorind cea de-a 14-a Ligă a CampionilorProfimedia
Real Madrid este clubul care a câștigat cei mai mulți bani de la UEFA în ediția 2021/2022 a Ligii Campionilor, în care a cucerit trofeul după ce a învins în finală pe Liverpool, a anunțat UEFA.

Forul continental a pus la bătaie un total de 2.031.952.000 de euro pentru cluburile participante la ediție trecută de Champions League și Supercupa Europei. Suma este puțin mai mare față de cea din ediția precedentă, când ea a reprezentat 1,91 miliarde de euro, potrivit Raportului anual UEFA 2021-2022, publicat miercuri.

Echipa care a încasat cei mai muți bani de la UEFA a fost Real Madrid, cu 133,709 milioane de euro. Echipa din capitala Spaniei a cucerit cel de-al 14-lea său titlu de campioană a Europei, după ce a învins-o în finală pe FC Liverpool cu scorul de 1-0, pe Stade de France.

Dintre celelalte cluburi spaniole participante în cea mai importantă competiție continentală intercluburi, Atletico Madrid și Villarreal, eliminate în sferturile de finală, au primit 89,593 milioane, respectiv 78,055 milioane de euro.

FC Barcelona, eliminată în faza grupelor, a trebuit să se mulțumească cu 64,652 milioane de euro. La această sumă s-a mai adăugat 6,394 milioane de euro pe care catalanii i-au primit în urma participării din Europa League, competiție în care au evoluat după eliminarea din Liga Campionilor.

Din Anglia, Liverpool, care a pierdut finala în fața madrilenilor, s-a clasat pe locul al doilea în clasamentul premiilor, cu un total de 120 de milioane de euro din fondul total de premii al UEFA.

Chelsea, de asemenea eliminată de Real în sferturile competiției, a încasat 91,9 milioane de euro. Gruparea de pe Stamford Bridge se va confrunta din nou cu Real în sferturile de finală, luna aceasta, și riscă să nu mai aibă niciun venit de la UEFA în sezonul următor, având în vedere că ocupă locul 11 în clasamentul din prima ligă engleză.

Doar alte două cluburi au obținut sume formate din nouă cifre. Semifinalista Manchester City, care a primit aproape 109 milioane de euro, și Bayern Munchen, recompensată cu aproape 110 milioane de euro, deși a fost eliminată încă din sferturi.

În urma înfrângerii suferite de Paris Saint-Germain în fața celor de la Real Madrid în optimi, aceștia au fost plătiți de UEFA cu doar 92 de milioane de euro.

Cea mai mică sumă de bani dintre echipele care au jucat în ediția trecută a Champions League, începând cu faza grupelor, a încasat-o Sheriff Tiraspol, care a primit 20.7 milioane de euro.

În ceea ce privește Europa League, Frankfurt s-a clasat pe primul loc în topul plăților cu 38 de milioane de euro, în timp ce finalista de la Glasgow Rangers a primit 20,7 milioane de euro.

UEFA a împărțit în total 235 milioane de euro cluburilor care au jucat în ediția inaugurală a Conference League. AS Roma, câștigătoarea primei ediții, a devenit mai bogată cu 19,2 milioane de euro, fiind cea mai mare sumă pe care a primit-o un club.

Sezonul 2021-22 a fost primul dintr-un nou ciclu de trei ani pentru competițiile de club ale UEFA, înaintea unei noi reforme a calendarului competițional care va începe în 2024. Echipele vor juca mai multe meciuri într-un singur tabel de clasament - opt pentru fiecare dintre cele 36 de echipe din Liga Campionilor - care vor înlocui etapa tradițională a grupelor.