Carlo Ancelotti îl laudă pe Sergio Ramos înainte de întâlnirea dintre Sevilla și Real Madrid

Ramos a părăsit Real Madrid după 16 sezoane petrecute în capitala Spaniei
Ramos a părăsit Real Madrid după 16 sezoane petrecute în capitala Spaniei AFP
Antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, a fost plin de laude la adresa fostului său căpitan Sergio Ramos, înainte de reîntâlnirea celor doi, sâmbătă, când echipa sa se va deplasa la Sevilla.

"Țin foarte mult la el...Dacă sunt astăzi aici, este datorită lui Ramos. Dacă nu ar fi marcat acel gol în finală, probabil că nu aș fi fost aici", a declarat Ancelotti vineri.

Experimentatul antrenor italian s-a referit la finala Ligii Campionilor din 2014, pe care Real Madrid a câștigat-o cu 4-1 după prelungiri în fața rivalei locale Atletico Madrid.

Acea a zecea ligă a campionilor a fost obținută în mare parte datorită momentului în care Ramos a egalat printr-o lovitură cu capul lui Ramos în al treilea minut de prelungiri din repriza secundă.

Ramos a părăsit Real Madrid după 16 sezoane petrecute în capitala Spaniei pentru a se alătura echipei Paris Saint-Germain în 2021. Câștigătorul de patru ori al Ligii Campionilor s-a întors apoi la clubul său din copilărie, Sevilla, în septembrie.

Sevilla primește sâmbătă pe Real Madrid într-o întâlnire din La Liga și, deși Ancelotti speră ca Ramos "să nu marcheze", el rămâne sigur că fundașul va face totuși "un meci mare".