Bayern Munchen condamnă insultele rasiste la adresa fundașului Upamecano

Dayot Upamecano a greșit și i-a permis lui City să marcheze un al doilea gol
Dayot Upamecano a greșit și i-a permis lui City să marcheze un al doilea gol AFP
Bayern Munchen a condamnat miercuri insultele rasiste care i-au fost adresate fundașului său, Dayot Upamecano, după înfrângerea cu 3-0 în fața lui Manchester City, de marți seara, de pe Etihad Stadium, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

O greșeală gravă a lui Upamecano i-a oferit lui City posibilitatea de a înscrie al doilea gol al partidei, în minutul 70.

După meci, pe rețelele de socializare, Upamecano a primit insulte rasiale din partea fanilor lui Bayern.

”Toți cei de la Bayern condamnăm rasismul în cei mai categorici termeni posibili! Întregul club este alături de tine, Upa”, a scris Bayern Munchen pe contul său de Instagram.

Antrenorul Thomas Tuchel a salutat personalitatea jucătorilor lui Bayern Munchen, dar a apreciat că rezultatul nu descrie desfășurarea meciului pierdut în fața lui Manchester City (0-3), în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

”Eu consider că rezultatul nu descrie povestea acestui meci. Provocarea (în retur) va fi să ne concentrăm pe ce am făcut bine. Am jucat cu personalitate, curaj și cu multă calitate”, a spus tehnicianul german.

”În repriza secundă, timp de 20-25 de minute, am fi putut schimba dinamica, dar nu am reușit să înscriem. Un gol ne-ar fi dat încredere”, a mai spus Tuchel.

Antrenorul lui Bayern a comentat și greșeala făcută de fundașul francez Dayot Upamecano în urma căreia Manchester City a marcat al doilea gol.

”A venit după o eroare individuală, pe o indecizie, fiind sancționată dur. Suntem la cel mai înalt nivel în fotbalul mondial, nu i-o reproșăm, nu suntem furioși pe el, dar este o greșeală care niciodată nu trebuie să se întâmple la acest nivel, în acea zonă a terenului, cred că va învăța din acest lucru”.

Manchester City a făcut un pas mare spre semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 3-0 (1-0), pe Etihad Stadium, în prima manșă a sferturilor de finală.

Campioana Angliei a câștigat prin golurile marcate de Rodri (27), Bernardo Silva (70) și Erling Haaland (76), obținând a zecea sa victorie consecutivă pe teren propriu în toate competițiile.

În min. 70, Upamecano a pierdut mingea în fața propriului careu, Haaland a centrat perfect, iar Bernardo Silva a reluat în poartă cu capul.

Manșa secundă va avea loc pe 19 aprilie, la Munchen, iar învingătoarea va juca în penultimul act cu Real Madrid sau Chelsea.