Alertă la Manchester City! Infirmieria este plină înaintea meciurilor vitale cu Arsenal și Real Madrid

John Stones s-a accidentat împotriva Belgiei
John Stones s-a accidentat împotriva BelgieiProfimedia
Pep Guardiola revine la lucru cu campioana Angliei, dar îi lipsescșase dintre jucătorii săi cheie. Asta în condițiile în care urmează meciuri decisive. Pe lângă sfertul de finală al Ligii Campionilor cu Real Madrid, City joacă duminică cu liderul din Premier League, Arsenal.

Ultimul care a intrat în infirmeria lui Manchester City din cauza pauzei internaționale este englezul John Stones.

Fundașul central, un obișnuit al echipei lui Guardiola, a călcat greșit în timpul meciului cu Belgia și s-a prăbușit la pământ cu semne clare de durere.

Nu a fost o zi ușoară pentru Marea Britanie, care l-a pierdut, de asemenea, pe Kyle Walker, un alt membru cheie al echipei naționale și câștigător al Ligii Campionilor în exercițiu, în înfrângerea cu 1-0 în fața Braziliei, pe 23 martie.

Dacă englezul se va recupera la timp pentru dubla manșă din Liga Campionilor împotriva lui Real Madrid este deocamdată un mister absolut.

Prima manșă de pe Santiago Bernabeu este chiar după colț (9 aprilie), iar returul de la Manchester, opt zile mai târziu.

La această listă trebuie adăugați portughezii Bernardo Silva și Ruben Dias, care au jucat toate cele 90 de minute ale meciului Portugalia - Suedia 5-2, dar au lipsit din lot în înfrângerea cu 2-0 cu Slovenia.

Se presupune că ambii se confruntă cu probleme de formă fizică care i-au împiedicat să apară.

Formația lui City cea mai afectată de "virusul FIFA" a fost apărarea, în care a fost eliminat și olandezul Manuel Akanji înainte de meciul cu Irlanda.

Teorii ale conspirației

Toate aceste absențe ale unor oameni importanți pentru Pep Guardiola au trezit suspiciunile multor fani madrileni, care cred că cei de pe Etihad au forțat echipele naționale să își odihnească jucătorii înaintea meciurilor decisive din zilele următoare.

Va trebui să așteptăm rapoartele medicale, dacă acestea vor fi publicate, pentru a vedea dacă aceste speculații sunt adevărate.

City va trebui, de asemenea, să se străduiască să-l readucă pe Haaland, care are patru meciuri fără gol, la cea mai bună formă.