Adolescentul care i-a dat lovitura de grație lui United în Champions League, dorit de Chelsea

Roony Bardghji
Roony BardghjiProfimedia
La doar 17 ani, Roony Bardghji a marcat golul decisiv în partida câștigată de FC Copenhaga cu 4-3 împotriva lui Manchester United, în grupele UEFA Champions League

Fotbalistul născut în Kuweit a adus victoria danezilor de la FC Copenhaga cu un gol în minutul 87.

A fost un meci nebun în care United a condus cu 2-0, prin dubla lui Rasmus Hojlund, jucătorul crescut chiar de Copenhaga.

Eliminarea lui Marcus Rashford a dat totul peste cap. Copenhaga a egalat din penalty înainte de pauză, iar United a revenit la conducere cu un alt penalty în minutul 69.

Ca nebunia să fie completă, campionii Danemarcei au marcat de două ori în ultimele 10 minute și au câștigat cu 4-3.

Prin acest gol care a adus victoria lui FC Copenhaga, Bardghji a devenit cel mai tânăr jucător care a marcat vreodată împotriva lui Manchester United în UCL și cel mai tânăr care a marcat pentru danezi în acestă competiție.

"Roony, Roony” s-a cântat din tribune, în timp ce jucătorii lui United au putut vedea un banner pe care scria "Teatrul coșmarurilor”, aluzia la stadionul de-acasă denumit de fanii englezi teatrul viselor.

Dorit de Chelsea

Roony Bardghji vrea nici mai mult, nici mai puțin decât să devină cel mai bun fotbalist din lume.

În plus spune că vrea să ajungă la Real Madrid, unde să joace mulți ani.

Deocamdată Bardghji pare a fi dorit în Premier League.

Roony Bardghji a marcat primul gol în Champions League, iar în campionatul danez este cel mai bun marcator al lui FC Copenhaga, cu 7 reușite.

Emigrat la 7 ani în Suedia, Bardghji a debutat deja cu gol la naționala sub 21 ani.

"E un jucător captivant", a spus despre el selecționerul Suediei, Janne Andersson, aflat pe banca echipei naționale de 7 ani.