Spania și Ucraina luptă pe stadionul Steaua pentru calificarea în finala Euro U21

Spania vs. Ucraina în meciul de pe stadionul Rapid, în grupe
Spania vs. Ucraina în meciul de pe stadionul Rapid, în grupeProfimedia
Astăzi aflăm finalistele Euro 2023, competiție care se desfășoară în Romania și Georgia. Spania - Ucraina și Israel - Anglia, meciurile zilei

Fostele adversare ale României în grupă, Spania și Ucraina, se reîntâlnesc la opt zile după remiza, 2-2, de pe stadionul Giulești.

Cele două echipe, unele dintre cele mai frumoase de la Euro, joacă de la ora 22 pe stadionul Steaua.

Spania este vazută de mulți drept principala favorită la câștigarea trofeului și caută pentru început cea de-a noua prezență într-o finală de U21.

În confruntarea din Grupa B, La Rojita a avut nevoie de un gol în ultimul minut marcat de Abel Ruiz pentru a-și păstra invincibilitatea și rămâne astfel neînvinsă de 14 meciuri. Elevii lui Santi Denia au fost nevoiți apoi, în sferturi, să alerge mult după o victorie în prelungiri în fața Elveției.

Tinerii ucraineni sunt până acum cea mai entuziastă echipă de la Euro. În partida de pe stadionul Steaua, mijlocașul ofensiv Dmytro Kryskiv este suspendat, dar revenirea lui Mykhailo Mudrik crează suficient pericol pentru orice apărare.

Elevii seleționerului Ruslan Rotan au produs șocul sferturilor de finală, unde au trecut cu 3-1 de Franța și nu par că vor să se oprească aici.

Israel U21, surpriza turneului, joacă din nou cu englezii, victorioși in meciul din grupă

La mai puțin de două săptămâni după ce s-au înfruntat în faza grupelor la Euro 2023 Under-21, selecționata Israelului și cea a Angliei reiau ostilitățile în Georgia, pe Adjarabet Arena. De data aceasta miza este un loc în finala turneului.

Înfruntarea din grupă nu le dă prea multe speranțe israelienilor. Englezii Gordon și Smith Rowe au rezolvat rapid partida în favoarea Angliei. A fost 2-0 pentru Anglia care a învins cu același scor Germania și Cehia.

După 1-0 în sferturi cu Portugalia, Anglia abordează semifinalele plină de încredere. Portarul James Trafford încă nu a primit gol în cele patru meciuri disputate până acum la turneu, în timp ce atacanții au înscris nouă goluri.

Între timp, Israelul a avut nevoie de o victorie la penalty-uri împotriva gazdelor din Georgia, în sferturi, pentru a obține biletele pentru semifinale.

Israelul a obținut patru puncte în faza grupelor. Un 1-1 cu Germania și o victorie la limită în fața Cehiei, 1-0, au fost suficiente pentru calificarea din grupă.

Partida Israel U21- Anglia U21 începe la ora 19 pe stadionul Adjarabet Arena din Batumi.

Urmărește Spania U21 - Ucraina U21 pe Flashscore !

Urmărește Israel U21 - Anglia U21 pe Flashscore !