S-au stabilit semifinalele Campionatului European U21

Georgiy Sudakov a marcat o dublă pentru Ucraina
Georgiy Sudakov a marcat o dublă pentru UcrainaProfimedia
Duminică au avut loc ultimele două sferturi de finală ale Campionatului European U21, competiție organizată în comun de România și Georgia. Anglia a dispus de Portugalia cu 1-0, iar Ucraina a furnizat surpriza și a învins Franța cu 3-1.

Selecționata Angliei U21 a reușit să treacă de Portugalia printr-un gol marcat de atacantul lui Newcastle United, Anthony Gordon, care a reluat din centrul careului o centrare venită de la Morgan Gibbs-White.

Englezii vor întâlni în semifinale surpriza turneului, Israel, într-o partidă programată miercuri seară la Batumi.

Statistica partidei Anglia - Portugalia
Statistica partidei Anglia - PortugaliaOpta by Stats Perform

Israelienii s-au calificat în această fază a competiției după ce au trecut la loviturile de departajare de naționala gazdă, Georgia

În cea de-a doua semifinală se vor întâlni Spania, care a învins în sferturi selecționata Elveției (2-1) printr-un gol marcat în prima repriză de prelungiri, și Ucraina, o reeditare a partidei din grupa României, care s-a încheiat la egalitate 2-2.

Ucrainenii au furnizat surpriza sferturilor, eliminând mult mai titrata echipă a Franței. ”Cocoșii galici” au deschis scorul prin Cherki (19), însă dubla lui Sudakov (32, 44) a întors scorul până la pauză.

Tabela a fost închisă de Bondarenko (86), la scurt timp după ce francezilor le-a fost anulat un gol pe motiv de offside.

Semifinala Spania - Ucraina este programată tot miercuri seară, pe stadionul Ghencea.