România, învinsă pe final de Turcia în turul de elită al Campionatului European Under-19

Adrian Mazilu
Adrian MaziluProfimedia
Selecționata României a fost învinsă de echipa Turciei cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri, la Vrbovec (Croația), în Grupa a 6-a a turului de elită al Campionatului European de fotbal Under-19 din 2024.

Turcia - România 2-0

Într-un meci echilibrat, diferența s-a făcut pe final, când turcii au marcat prin Ayman Gulasi (82), Halil Ozdemir (90+2), jucători veniți de pe banca de rezerve.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

După o primă repriză încheiată la egalitate, scor 0-0, naționala României a început mai bine a doua parte a jocului, ratând câteva ocazii importante. De cealaltă parte, deși nu a avut multe ocazii clare, Turcia a reușit să deschidă scorul după o eroare în apărarea României. Ayman Gulasi l-a învins pe Vlad Răfăilă în minutul 82 cu un șut puternic. Al doilea gol al Turciei a venit în prelungirile partidei după o minge pierdută la mijlocul terenului de jucătorii României, Halil Ozdemir ducând scorul la 2-0. Următorul meci al tricolorilor este sâmbătă, 23 martie, împotriva Germaniei.

Selecționerul Adrian Dulcea a aliniat echipa: Vlad Răfăilă - Mario Aioanei, Mario Tudose, Dominik Şoptirean, Andrei Borza (Matei Moraru, 87) - Alin Raicu (Victor Stancovici, 79), Roberto Jalade (căpitan), Patrick Dulcea - Adrian Mazilu (Mihnea Rădulescu, 79), Alexandru Stan (Jason Vescan-Kodor, 66), Adrian Caragea (Rareş Pop, 66).

În celălalt meci al grupei, Croația înfruntă formația Germaniei.

România va juca sâmbătă 23 martie contra Germaniei, iar marți 26 martie contra Croației.

Se califică la turneul final, găzduit de Irlanda de Nord, în perioada 15-28 iulie, câştigătoarele celor şapte grupe de la turul de elită. Selecționata României a participat la două ediții ale Campionatui European U19, în 2011 şi 2022. În 2025, turneul final va fi găzduit de România.