"Este posibil". Harry Kane, pregătit să doboare recordul de goluri în Bundesliga

Harry Kane
Harry KaneAFP
Atacantul lui Bayern Munchen, Harry Kane (30 de ani), care a înscris ambele goluri în victoria de sâmbătă, 2-1 pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt, a declarat că este "posibil" să doboare recordul de goluri pe un sezon în Bundesliga.

Aflat la primul său sezon în Germania, Kane are 35 de goluri în campionat din 31 de meciuri - la șase distanță de a egala recordul lui Robert Lewandowski, 41 din sezonul 2020/21.

"Este posibil, dar evident că trebuie să mă mișc", a declarat Kane, care mai are trei meciuri la dispoziție pentru a stabili un nou record.

"Trebuie să înscriu câteva goluri săptămâna viitoare. Sunt aproape. Depinde de ultimele meciuri, bineînțeles. Dar a fost frumos înscriu și astăzi și să ajut echipa", a mai spus Kane.

Kane a profitat de o cursă grozavă a mijlocașului Konrad Laimer pentru a o aduce pe Bayern în avantaj după nouă minute și apoi a mai înscris dintr-un penalty în repriza a doua.

Atacantul are acum 42 de goluri până acum în această campanie, în toate competițiile, ceea ce reprezintă cea mai bună performanță a sa într-un singur sezon.

Urmează meciul de marți, pe teren propriu, cu Real Madrid, în semifinalele Ligii Campionilor.

"Va fi un meci foarte dificil, va trebui să reproducem performanța împotriva lui Arsenal (n.r în sferturile de finală) - și chiar să o îmbunătățim. Real este o echipă mare, clubul are o istorie mare în această competiție", a continuat Kane.

Pentru Kane este un moment important. Va fi prima dată când va juca în semifinalele Ligii Campionilor.

El a ratat semifinalele din cauza unei accidentări, dar a revenit pentru finala din sezonul 2018/19, când Tottenham a pierdut duelul cu 2-0 în fața lui Liverpool.