Dortmund câștigă la Augsburg și revine pe primul loc în Bundesliga

Sebastian Haller a reușit o dublă
AFP
Borussia Dortmund s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Augsburg și a revenit în fruntea clasamentului din Bundesliga.

Augsburg - Borussia Dortmund 0-3

Borussia Dortmund avea neapărată nevoie de victorie pentru a o detrona pe Bayern Munchen de pe prima poziție a clasamentului, însă prima repriză nu a adus deschderea de scor mult așteptată, în ciuda celor 17 șuturi ale oaspeților și a unui xG de 2.49.

Mai mult, Augsburg a rămas în zece oameni în minutul 38 după ce Uduokhai a fost eliminat pentru un fault dur.

Statistica partidei
Opta by Stats Perform

Dortmund a reușit să speculeze această superioritate în partea secundă, când dubla lui Haller a readus liniștea în rândul fanilor Borussiei și speranța că echipa lor poate întrerupe seria de titluri câștigate ale celor de la Bayern, care ieri au pierdut cu 3-1 pe teren propriu în fața celor de la RB Leipzig.

Scorul final a fost stabilit de Julian Brandt în minutul 90+4.

În ultima etapă Dortmund joacă acasă cu Mainz, victoria aducând al noulea titlu din istorie. Bayern va evolua în deplasare pe terenul lui FC Koln.