Bayer Leverkusen a câștigat Bundesliga pentru prima dată în istoria clubului

Bayer Leverkusen este noua campioană
Bayer Leverkusen este noua campioanăProfimedia
Bayer Leverkusen a obținut victoria necesară în fața lui Werder Bremen pentru a-și asigura primul titlu din istoria de 120 de ani, cu 5 etape înainte de final.

Bayer Leverkusen - Werder Bremen 5-0

Victor Boniface a deschis scorul în minutul 25 din penalty, iar Granit Xhaka a majorat avantajul în minutul 60. Tânărul Florian Wirtz a marcat un hattrick pentru a consolida victoria care aduce primul titlu din istoria clubului Bayer Leverkusen.

Clasament Bundesliga
Clasament BundesligaFlashscore

Leverkusen este singura echipă neînvinsă încă în acest sezon. Jucătorii lui Xabi Alonso sunt în cursă pentru câștigarea a încă două trofee: DFK Pokal (vor juca finala împotriva echipei Kaiserslautern din Bundesliga 2) și Europa League (au câștigat manșa tur a sferturilor de finală contra West Ham, scor 2-0).

Seria incredibilă de rezultate înregistrate de Leverkusen a atras atenția asupra antrenorului Xabi Alonso, acesta fiind dorit la Liverpool. Tehnicianul spaniol a decis însă să continue la Leverkusen și în sezonul viitor.