Ronaldo înscrie pentru a asigura calificarea lui Al-Nassr în Cupa Campionilor Arabi (1-1)

Atacantul portughez a marcat golul decisiv în minutul 87
Atacantul portughez a marcat golul decisiv în minutul 87AFP
Căpitanul echipei naționale a Portugaliei a marcat în minutul 87 golul egalizator (1-1) împotriva lui Zamalek, care i-a adus lui Al-Nassr calificarea în sferturile de finală în cea de-a treia și ultima rundă a Grupei C din Cupa Campionilor Arabi. Sadio Mané a debutat pentru echipa lui Luís Castro, care va înfrunta Raja Casablanca în sferturile de finală.

După ce în primele minute s-a anulat câte un gol pentru fiecare echipă, meciul s-a încheiat cu scorul egal la pauză, în ciuda unei bune ocazii pentru Fofana în ultimele momente ale primei reprize.

La revenirea de la vestiare, Luís Castro a apelat la bancă pentru niște arme mai mari și l-a introdus pe Sadio Mané, care s-a alăturat atacului format din Talisca și Cristiano Ronaldo.

Însă Zamalek avea să fie cea care a preluat conducerea, când a beneficiat de un penalty comis de Alex Telles. Chemat să transforme, Zizo a șutat puternic pentru a-i pune pe egipteni în postura de a se califica.

Însă, în ultimele minute ale meciului, Ghislain Konan, care îl înlocuise pe Telles, a centrat în zona lui Cristiano Ronaldo, care a trimis cu capul în plasa porții și a ștampilat pașaportul lui Al-Nassr pentru sferturile de finală ale competiției.

În celălalt meci al grupei, Al-Shabab, antrenată de fostul jucător al lui Sporting, Marcel Keizer, și-a asigurat primul loc în clasament cu 1-0 în fața celor de la Monastir, prin golul marcat de Éver Banega din penalty.