Namibia a învins Tunisia și a obținut prima victorie din istoria naționalei la Cupa Africii

Jucătorii Namibiei sărbătoresc marcarea primului gol al echipei lor în timpul meciului de fotbal din grupa E a Cupei Africii dintre Tunisia și NamibiaAFP
Echipa naţională a Namibiei a produs surpriza după ce a învins marţi, la Korhogo, scor 1-0, echipa naţională a Tunisiei, într-un meci din grupa E a Cupei Africii pe Naţiuni.

La Korhogo, în Coasta de Fildeş, pe stadionul Amadou Gon Coulibaly, Tunisia a avut parte de un meci extrem de greu în faţa Namibiei.

Namibia a scris istorie la această ediție de Cupa Africii pe Națiuni, unde a obținut prima victorie din istoria naționalei la turneul continental.

Prima repriză s-a încheiat fără gol marcat, iar în minutul 49 tunisianul Talbi a scos de pe linia porţii sale o minge trimisă de Shalulile.

Jouini a avut de două ori şansa golului, dar a trimis pe lângă poarta namibienilor în minutele 54 şi 57, apoi goalkeeperul acestora, Kazapua, a avut câteva intervenţii excelente, păstrând tabela intactă.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 88 de Deon Hotto, care a trimis în plasă cu o lovitură de cap.

Namibia s-a impus cu 1-0 şi va înfrunta Africa de Sud în a doua etapă a grupelor. Tot atunci, Tunisia va întâlni pe Mali.

Pe lângă victoria istorică a Namibiei, s-a consemnat un record și de partea Tunisiei.

Jucătorul "vulturilor din Cartagina", Youssef Msakni, a egalat borna pentru cele mai multe participări la Cupa Africii pe Națiuni, fiind prezent pentru a opta oară la această competiție.