Mali a trecut de Burkina Faso și va întâlni gazda Coasta de Fildeș în sferturile de finală

Atacantul Lassine Sinayoko din Mali sărbătorește după ce a marcat al doilea gol al echipei saleAFP
Mali s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni (AFCON) pentru prima dată din 2013, după victoria cu 2-1 în fața Burkina Faso. Cel de-al treilea gol al turneului, marcat de Lassine Sinayoko (24 de ani), i-a ajutat să obțină o victorie la limită și să se califice în sferturile de finală, unde vor întâlni gazda turneului, Coasta de Fildeș.

Mali - Burkina Faso 2-1

Malienii au deschis scorul foarte repede, după trei minute, prin autogolul lui Edmond Tapsoba, care a deviat o minge trimisă cu capul de Amadou Haidara. "Vulturii" s-au desprins imediat după pauză, prin reuşita lui Lassine Sinayoko (47), atacantul lui AJ Auxerre.

Golul de onoare al burkinabezilor, semifinalişti în urmă cu doi ani, a fost semnat de Bertrand Traoré (57 - penalty).

Mali, care nu are niciun titlu continental, s-a calificat în sferturile de finală ale competiției pentru prima oară după 2013. În sferturi, malienii vor înfrunta echipa gazdă, Cote d'Ivoire, care i-a învins de fiecare dată la CAN, în grupe în 2008 (3-0), în semifinales în 2012 (1-0) şi în optimi în 2019 (1-0).

Boubakar Kiki Kouyate din Mali în acțiune cu Mohamed Konate din Burkina Faso
Boubakar Kiki Kouyate din Mali în acțiune cu Mohamed Konate din Burkina FasoReuters

În cele din urmă, Burkina Faso este eliminată de la AFCON, nereușind să-și susțină parcursul de acum doi ani până în semifinale, în timp ce Mali așteaptă cu nerăbdare o confruntare în sferturile de finală cu gazda Coasta de Fildeș.