Autogolul sezonului? ”Reușită” rar întâlnită pe terenul de fotbal într-un derby din 2.Bundesliga

Portarul Heuer Fernandes scoate frustrat mingea pe care tot el a trimis-o în plasăProfimedia
Derby-ul Nordului Germaniei dintre St.Pauli și Hamburger SV se anunța a fi o afacere tensionată, însă gazdele păreau să controleze partida în momentul în care și-au creat un avantaj confortabil pe tabelă, grație în mare parte unui autogol cum rar se vede pe un stadion de fotbal.

Într-un meci disputat pe ninsoare, St. Pauli a deschis scorul în minutul 15 prin Irvine, pentru ca în minutul 27 fanii gazdă să izbucnească în urale la grava eroare a portarului lui Hamburg.

O combinație în interiorul suprafeței de pedeapsă l-a determinat pe unul dintre fundași să paseze înapoi înspre propriul portar. Pus sub presiune de atacul unui adversar, Heuer Fernandes a încercat o degajare în forță, însă mingea a sărit ciudat din pământ în ultima clipă, iar goalkeeperul oaspeților a trimis cu sete mingea sub propria transversală, majorând astfel avantajul celor de la St. Pauli.

Hamburg nu s-a lăsat demoralizată de această ”reușită” a propriului portar și a reușit să restabilească egalitatea (2-2) în primul sfert de oră de după pauză, prin golurile lui Glatzel (58) și Pherai (60).

Acesta a fost și scorul final, iar St. Pauli rămâne pe primul loc în a doua ligă germană, cu 31 de puncte, în timp ce Hamburger SV continuă urmărirea de pe poziția secundă, cu 28 de puncte.