Niță, elogiat în Cehia după penalty-ul apărat. ”El a făcut meciul pentru noi”

Niță, o posibilă variantă penru Edi Iordănescu
Profimedia
Florin Niță a făcut o alegere inspirată în momentul în care a ales să o părăsească pe Sparta Praga în această iarnă pentru a trece tocmai la ultima clasată, Pardubice.

Românul a bifat toate minutele în cele opt partide jucate de Pardubice de la venirea sa, iar aportul său se dovedește a fi unul foarte important în lupta pentru evitarea retrogradării.

Pardubice a reușit să câștige în ultima etapă cu 3-1 în derby-ul de clasament contra celor de la Teplice, victoria datorându-se în mare parte internaționalului nostru care a apărat un penalty în minutul 67, la scorul de 2-1, gazdele mărindu-și decisiv avantajul la faza imediat următoare.

Niță a fost considerat de antrenor și colegi omul meciului, portarul român celebrând într-un mod grandios cel de-al 100-lea său meci în campionatul Cehiei. "El a făcut meciul pentru noi. A fost un moment cheie", l-a lăudat antrenorul Radoslav Kováč pe experimentatul portar, care a fost purtat pe sus de către coechipieri la finalul partidei.

Pardubice a părăsit, astfel, ultimul loc în clasament, echipa din estul Cehiei aflându-se acum pe locul 14, în fața lui Zlín și Teplice, urmând ca în următoarele etape să le întâlnească pe Jablonec și pe fosta echipă a lui Niță, Sparta Praga.

Internaționalul român a fost împrumutat la Pardubice până la sfârșitul acestui sezon, urmând apoi a deveni liber de contract, întrucât înțelegerea sa cu clubul din capitală va expira în vară.

Evoluția din partida cu Teplice a venit cum nu se poate mai bine pentru Niță, chiar înaintea dublei cu Andorra și Belarus din zilele următoare.

Niță este convocat de Edi Iordănescu pentru aceste meciuri, avându-i ca și concurenți pe Ionuț Radu de la Auxerre și Horațiu Moldovan de la Rapid, primul dintre ei reușind, la rândul său, să apere o lovitură de la 11 metri weekendul trecut.